Sakıp Sabancı anılıyor

Türk özel sektörünün efsane isimlerinden Sakıp Sabancı, ölümünün birinci yıldönümü kapsamında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Etkinlikler, Sabancı'nın doğum yıldönümü olan dün Sabancı Center'da başladı.

İSTANBUL - Türk özel sektörünün efsane isimlerinden Sakıp Sabancı, ölümünün birinci yıldönümü kapsamında çeşitli etkinliklerle anılıyor. Etkinlikler, Sabancı'nın doğum yıldönümü olan dün Sabancı Center'da başladı. Sakıp Sabancı'nın altında 'Özlüyoruz' yazılı büyük resmi önünde yapılan törende, saygı duruşunda bulunuldu. Törende konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Sakıp Sabancı'nın yeğeni Güler Sabancı, Sabancı'yı geçen yıl 10 Nisan'da kaybettiklerini anımsatarak, "Arkadaşlarımla beraber onun aramızdan ayrılışının ilk yılını anmaya hazırlanırken 7 Nisan'ın onun doğum tarihi olduğunu hatırladık. Dolayısıyla onu anma törenlerimize doğum günü olan 7 Nisan'da başlamaya karar verdik" dedi.
Güler Sabancı şöyle konuştu: "Geriye çok şey, çok iz bıraktı. Ama hiç şüphe yok ki geride bıraktığı en önemli eserlerden biri, Sabancı Holding ve bugün gururla taşıdığımız, SA logosudur. İnanıyorum ki bugün burada olan bütün arkadaşlarım Sakıp beyin bıraktığı emaneti çalışarak daha başarılı yerlere taşıyacak."
'17 Aralık'ı görmeliydi'
Sabancı, herkesin Sakıp Sabancı'yı özlediğini ifade ederek, "Ona en yakın olanlar, onu en çok özlüyor" dedi. Güler Sabancı, holdingdeki tüm çalışma arkadaşları, kendisi ve bütün yönetim kurulunun Sakıp Sabancı'yı aradığını belirterek, şunları söyledi: "Sakıp bey herkesle iletişim kurmayı başarmış bir kişilikti. Ailenin ve holdingin 38 yıllık başkanıydı. 38 yıl emek verdiği ve başarıyla götürdüğü yerde onsuz bir yıl kolay geçmedi, ama başardık. Ona mahcup olmadığımızı zannediyorum." Sabancı, 27 yıl yanında yetiştiği Sakıp Sabancı'nın kendisine çok şey öğrettiğini ifade ederek, "Göreve geldikten sonra gördüm ki hakikaten bana çok şey öğretmiş. Bunun yanında 'Keşke burada olsaydı' dediğim olmaz mı? En çok 17 Aralık akşamı 'Keşke burada olsaydı' dedim. Onunla o coşkuyu paylaşmak isterdim" diye konuştu.
Vasiyeti gerçekleşiyor
Sakıp Sabancı'nın hastanede bile Türkiye'nin Avrupa yolculuğunu düşünen bir insan olduğunu dile getiren Sabancı, bundan dolayı Sakıp Sabancı'nın, Türkiye'nin mutlaka Avrupa'yla bütünleşmesi gerektiğine inandığını söyledi. 1995 yılından itibaren kendisinin ailenin vakıf işlerinde görev almaya başladığını belirten Sabancı, Sakıp Sabancı'nın vefatının ardından bu görevleri vasiyet olarak da yerine getireceğini anlattı. Sabancı, Sakıp Sabancı'nın Hacı Ömer Sabancı Vakfı ve Sabancı Üniversitesi'ne özel fon bıraktığını belirtti.
Güler Sabancı, Sakıp Sabancı'nın vasiyetlerinden olan uluslararası araştırma ödülü oluşturulması için Sabancı Üniversitesi ve Washington'daki Brookings Enstitüsü arasında yapılacak ortak çalışmayla, ödülün jüri ve konusunun 3 Mayıs 200t'de açıklanacağını duyurdu.
Eşi Türkan Sabancı da Sakıp Sabancı'nın boşluğunun doldurulamayacağını ifade ederek, "Yeri boş kaldı. Arabaya biniyorum onu arıyorum, evde onu arıyorum. Sanki ölmemiş gibi" dedi. Sabancı Holding üst yöneticisi (CEO) Celal Metin de bazı insanların hep yaşadığını belirterek, "Yüzünü görmesek de onlar gönüllerimizdeki, yüreklerimizdeki yerlerinde hep vardır. Bazen gülümseyerek, bazen hüzünle anarız onları. İşte Sakıp Sabancı böyle bir insandır" diye konuştu.
Anma üç gün sürecek
Merhum işadamı Sakıp Sabancı, doğum ve ölüm yıldönümleri olan 7 ve 10 Nisan tarihleri arasında etkinliklerle anılacak. Etkinlikler, Sabancı'nın doğum yıldönümü olan dün, Sabancı Center'da başladı.
Sabancı için Mehmet Ali Birand'ın hazırladığı özel film gösterimi sunuldu. Yaşamından kesitler ve kendi sesinin de yer aldığı Sakıp Sabancı filmini izlerken, eşi Türkan, kızları Sevil ve Dilek, kardeşi Erol ve yeğeni Güler Sabancı gözyaşlarını tutamadı.
Film bitiminde, törene katılanlar, ve çalışanları uzun süre alkışladı. İzmit Kentsa tesisleri ve Sabancı Üniversitesi Tuzla Yerleşkesi'nde bugün de iki tören gerçekleştirilecek. Yarın da Adana'da Sabancı Merkez Camii'nde mevlit okutulacak. İstanbul'da 10 Nisan günü Sabancı Center, Emirgan, Beylerbeyi, Sultanahmet ve Fatih camilerinde, Ankara Kocatepe Camii'nde, Kayseri ve İzmit merkez camilerinde mevlit okutulacak.