Salih Neftçi yaşamını yitirdi

Salih Neftçi yaşamını yitirdi
Salih Neftçi yaşamını yitirdi
Türkiye'nin uluslararası aranedaki ünlü ekonomistlerinden Prof. Dr. Salih Neftçi, kanser tedavisi gördüğü Cenevre'de öldü

 

CENEVRE -  Ekonomist Salih Neftçi, önceki gece hayatınhı sürdürdüğü İsviçre'nin Cenevre kentinde amansız hastalığa karşılık verdiği savaşı kaybetti. Bir süredir beyin tümörü tedavisi gören Salih Neftçi ailesinin isteği üzerine Cenevre'de  toprağa verildi.
Salih Neftçi son olarak Star gazetesinde günlük yazılar yazıyordu. Neftçi ayrıca Çin Merkez Bankası, Dünya Bankası, Uluslararası Kalkınma Ajansı, ABD Dışişleri Bakanlığı gibi birçok uluslararası kuruluşta danışmanlık ve çeşitli görevler üstlenmişti. Prof. Neftçi ayrıca Hong Kong, Çin, İsviçre, Amerika'da çeşitli üniversiteler ile eğitim kuruluşlarında dersler veriyordu. 
Prof. Salih Neftçi'nin kardeşi Londra Deutsche Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Sinan Neftçi, Salih Hoca'nın beynindeki tümör nedeniyle uzun süredir tedavi gördüğünü ancak önceki akşam hayata veda ettiğini söyledi. Çocuklarının Cenevre'de gömülmesini istediğini söyleyen Sinan Neftçi "Babalarına yakın olmak için cenazenin burada yapılmasını ve buraya gömülmesini istediler. Ağabeyimi küçük bir aile töreniyle burada toprağa vereceğiz" dedi.


Neftçi kimdir


Galatasaray Lisesi ODTÜ Ekonomi mezunu olan Neftçi doktorasını Minnesota Üniversitesi'nde yaptı. George Washington ve Columbia üniversitelerinde dersler verdi. ABD üniversitelerinin birçoğunda An Introduction to the Mathematics of Pricing Financial Derivatives kitabı, ders kitabı olarak okutuldu. Cenevre'deki FAME Certificate finansal aktif yönetimi sertifika programın başındaydı. Dünya Bankası, Çin Merkez Bankası, Uluslararası Kalkınma Ajansı gibi kuruluşlarla danışmanlık yaptı. En doğru ekonomik araştırmacılardan biri kabul edilir. Aktif fiyatlandırması metotları, finansal türev matematiği, gelişmekte olan piyasalar aktif ttare stratejileri ve gelişmiş risk yönetimi konularında dersler verdi. Hürriyet, Vatan ve en son Star gazetesinde köşe yazarlığı yaptı.

bigPara.com