Salma Hayek'in kocasını işçiler rehin aldı

Salma Hayek'in kocasını işçiler rehin aldı
Salma Hayek'in kocasını işçiler rehin aldı

Şubat ayında evlenen ünlü oyuncu Salma Hayek ve Francois-Henri Pinault çiftinin iki yaşında da bir kızları bulunuyor. FOTOĞRAF: AFP

Hollywood yıldızı Salma Hayek'in milyarder eşi, Gucci'nin de sahibi Fransız işadamı Francois-Henri Pinault, işten çıkardığı işçilerinin gazabına uğradı

İSTANBUL - Şubat ayında Salma Hayek’le evlenen, bünyesinde Yves-Saint Laurent, Gucci, Bottega Veneta, Puma gibi markaları barındıran 7 milyar avro cirolu PPR’nin, Printemps, Redoute, Fnac, Le Point Dergisi ve ünlü müzayedeevi Christie’s’ın sahibi Francois-Henri Pinault, bir süre önce işten çıkardığı işçileri tarafından Paris’te bir otomobilin içinde rehin alındı. Ünlü Fransız milyarder, telefonla yardım istediği polislerce olaydan ancak bir saat sonra kurtarılabildi. Fransız Radyosu’nun haberine göre olay, Francois-Henri Pinault’un, ekonomik kriz nedeniyle firmalarından 1200 işçiyi çıkaracağını açıklaması üzerine meydana geldi. PPR’deki bir toplantıdan çıkan Pinault bir taksiye bindiği sırada, aniden işten çıkardığı öfkeli çalışanlarıyla karşı karşıya kaldı. 

Hakaret yağdırdılar
Fransa’nın en zengin işadamlarından biri olan Pinault’un içinde bulunduğu taksiyi alıkoyan çalışanlar, bir saat süreyle çevrede protesto sloganları atıp, hakaretler yağdırdı. Salma Hayek’in kocası Pinault bunun üzerine polisten telefonla yardım istedi. Protestocular ancak polisin olay yerine gelmesi üzerine ünlü milyarderi serbest bıraktı. Üç yıldır birlikte olan Salma Hayek, Francois-Henri Pinault çiftinin bir de kızları var. Pinault, efsanevi Fransız işadamı Francois Pinault’un da oğlu.
Baba Francois Pinault’nun, 1963 yılında kerestecilikle başlayıp ardından mobilya zinciri kurması, Fnac’ı ve Printemps’ı satın alması, ilaç pazarına girmesiyle genişleyen imparatorluğu, 1999 yılında yeni bir vizyon kazandı. O tarihte PPR uzun uğraşlar sonucu Gucci Grubu’nu yüzde 42’sini 7.2 milyar dolara satın alarak lüks piyasasına adım attı. PPR, Gucci’yi almak için mobilya ve elektronik işinden çıkmıştı.
Pinault, 15 yıl önce iflasın eşiğinden dönen ünlü spor giyim markası Alman Puma’yı da, PPR lüks mağazalar zincirine katarak yıldızını parlattı. 2007 Nisan ayında Puma’nın yüzde 27.1’ini alan PPR, şu anda toplam yüzde 62.1’lik hisseye sahip. (Radikal)

Bir rehin olayı daha 
Benzer bir olay da dünyanın en büyük şirketlerinden Caterpillar’da meydana geldi. Dev Amerikan şirketinin Fransa’nın Toulouse kentindeki fabrikasında çalışan işçiler, 733 kişinin kriz nedeniyle işten çıkarılacağının açıklanması üzerine beş firma yöneticisinin ofisini basarak yöneticileri rehin aldı. Sağlık sorunu bulunan yöneticilerden birini daha sonra serbest bırakan işçiler, diğer dört yöneticiyi de yaklaşık 24 saat rehin tutmaya devam etti. Fransız Radyosu’na konuşan işçiler işten çıkartma kararının geri alınmasını istiyor. Mart ayında Japon Sony ile ABD’li 3M’de de kısa süreli rehin alma olayları yaşanmıştı.