Salyangoz ve kurbağa ihracatında artış

Salyangoz ve kurbağa ihracatında artış
Salyangoz ve kurbağa ihracatında artış
Bandırma'daki bir firmanın deniz salyangozu ihracatında yüzde 50, kurbağa ihracatında ise yüzde 30'luk artış kaydedildi

BALIKESİR - Bandırma'da bir firma tarafından yapılan deniz salyangozu ihracatında yüzde 50, kurbağa ihracatında ise yüzde 30'luk artış olduğu bildirildi.

Bandırma Ticaret Odası Başkanı olan firmanın sahibi Osman Kocaman, yaptığı açıklamada, Fransa 'ya deniz salyangozu ihracatında, 2012 yılı sonunda yüzde 50 artışla 6 milyon doları yakalayacaklarını söyledi.

Başta Afyonkarahisar ve Adana olmak üzere birçok bölgeden alınan kurbağaların İtalya ve Fransa'ya ihracatının da ise yüzde 30 artış kaydedildiği vurgulayan Kocaman, “Yıl sonunda 4 milyon dolara ulaşacağız. Aynı oranlardaki artışla Uzakdoğu ülkelerine yıl sonu ihracatının ise 3 milyon doları bulmasını bekliyoruz” dedi.

Avrupa Birliği ülkelerine işlenmiş göl gümüşü ve ABD 'ye Marmara hamsisi satışından, yıl sonunda 2,5 milyon dolar gelir beklediklerini belirten Kocaman, Avrupa ülkelerine, İznik'teki tesislerinden bin 500 ton göl gümüşü, Çeşme'deki çiftliklerinden ise 18 milyon dolarlık orkinos satışı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Kocaman, Irak'a, Bereketli ve Kızıksa'daki kooperatifler aracılığıyla sazan ihracatı da gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

aa

bigPara.com