Salzburg'un 76 model emektar itfaiyecisi dört günde Kocaeli'ne geldi

Salzburg'un 76 model emektar itfaiyecisi dört günde Kocaeli'ne geldi
Salzburg'un 76 model emektar itfaiyecisi dört günde Kocaeli'ne geldi

1975 te trafik tescili yapılan 2 litrelik dizel motorlu, 5 koltuklu kırmızı Transit, halen Avusturya nın Salzburg kentinde itfaiye biriminde kullanılıyor.

Avusturya Salzburg'da itfaiyearacı olarak kullanılan 1976 model Ford Transit, üretiminin 45. yılı kutlamaları için 2 bin 100 kilometre yol kat ederek Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'na geldi

İSTANBUL - Ford ürün gamının en uzun süre üretilen aracı olan Transit’in 45’inci üretim yılı kutlamaları sürüyor. Bu kapsamda, halen itfaiye aracı olarak kullanılan 1976 model Ford Transit’le 16 Ağustos günü Viyana’dan yola çıkan altı kişilik ekip, Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda coşkulu bir törenle karşılandı.
Türkiye ’de ve Avrupa’da sınıfında ikon olmayı başaran efsane Transit’in 45’inci yıl kutlamaları çerçevesinde düzenlenen bu özel seyahate katılan Ford Avusturya Genel Müdürü Steffen Knapp, Yılın Ticari Aracı Avusturya Jüri Üyesi Helmut Tober, Ford Avusturya Halkla İlişkiler Müdürü Stefan Skrabal, iki Avusturyalı gazeteci ve bir bayi çalışanından oluşan ekip, dört günlük yolculuğun ardından 20 Ağustos günü Ford Transit’in ana üretim merkezi olan Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’na ulaştı.

Rekor üretim süresi
Romanya’da Timisoara ve Craiova’ya, Bulgaristan’da Sofya’ya uğrayan ve o ülkelerdeki ‘Yılın Ticari Aracı Jüri Üyeleri’ ile görüşerek 45’inci yıl seyahatini sürdüren ekip, Kocaeli’nde Fabrika Müdürü Haydar Yenigün ile Ford Otosan yöneticileri ve çalışanları tarafından karşılandı. Düzenlenen törene Yılın Ticari Aracı Türkiye Jüri Üyesi ve Taşıyanlar dergisi Genel Yayın Yönetmeni Vahit Mahmatlı da katıldı.
Törende konuşan Haydar Yenigün, Nisan 2010’da 6 milyonuncu Ford Transit’i üretim bandından indirmenin gururunu yaşadıklarını hatırlatarak şöyle konuştu:
“Transit’in üretim süresi artık bir rekor olarak kabul ediliyor. Biz de Türkiye’nin ilk Transit’ini bundan 43 yıl önce ürettik ve altı jenerasyondur üretmeye devam ediyoruz. Transit, Türkiye’deki bu 43 yıllık serüveninde, ticaretin her alanında tüm ihtiyaçlara cevap vererek, Türk ticaretinin gelişiminde ve Ford Otosan’ın bugünlere gelmesinde önemli rol oynadı. Ford Otosan, Transit’ten aldığı güçle dünyaya açılarak küresel bir oyuncu haline geldi.”

‘Babadan oğula geçiyor’
Ford Otosan’ın ve Ford Avrupa’nın ana üretim operasyonlarından biri olmaya devam eden Transit’in hem Türkiye’de hem de Avrupa’da güçlü bir mirasa sahip olduğunu da söyleyen Yenigün, “Transit; güçlü ve güvenilir oluşu, her türlü hava ve yol koşuluna uyumu ve her ihtiyaca cevap verebilen karakteriyle, geniş kitleler tarafından tercih ediliyor” dedi. Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü: “Okul aracı, polis ve askeri araç, ambulans, zırhlı araç, özel dağıtım aracı, insan ya da yük taşıma aracı olarak kullanılan Transit, babadan oğla geçerek yola devam ediyor. Viyana’dan yolan çıkarak 2100 kilometre yol kat edip, Transit’in ana üretim merkezi olan Kocaeli’ne ulaşan 34 yaşındaki bu itfaiye aracı da, Transit’in gücünün kanıtıdır.”
18 Kasım1975’te trafik tescili yapılan 2 litrelik dizel motorlu, 5 koltuklu kırmızı Transit, Avusturya Salzburg’da itfaiye biriminde halen kullanılıyor.

Altı rakibinden çok satıyor
* Türkiye’de 43 yıldır sınıfının lideri olan Transit, altı jenerasyondur üretiliyor.
* Ford Otosan’ın toplam otomotiv pazarında 8 yıldır sürdürdüğü liderlikte en büyük pay Transit’e ait.
* Ford Otosan’ın ürün gamı içerisinde Transit tüm parametrelerde; satış, ihracat, üretim, ciro, karlılık ve istihdamda ilk sırayı alıyor. Kendinden sonra gelen altı rakibinin pazar payı toplamı, Transit’in tek başına aldığı yüzde 36’lık pazar payına ulaşamıyor.
* Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’nda üretilen Transitler, Avrupa’dan Avustralya ’ya kadar toplam 5 kıtada 60’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. 
* Ford Otosan, 700 bine yakın Transit’i ihraç ederek, Türkiye’ye 10 milyar doların üzerinde ihracat geliri kazandırdı. 
* 1967’den beri Transit ile Türkiye’de istihdam yaratan Ford Otosan’ın 8 bine yakın çalışanının önemli bir bölümü Transit için emek veriyor.
* 2001 yılında açılan Kocaeli Fabrikası, Türk işçisinin üretim kalitesi ve sahip olduğu son üretim teknolojisi sayesinde 2004 yılında Transit’in dünyadaki ana üretim merkezi oldu.
* Ford Otosan Kocaeli Fabrikası, yıllardır ‘Dünyadaki en iyi Ford araç üretim fabrikalarından biri’ olarak ödüllendiriliyor.
(Radikal)