Sami Güçlü'den Ruslara teminat

Rusya'nın Türkiye'den sebze-meyve ithal etmeme kararı Türkiye'de çiftçileri zor durumda bırakırken, Tarım Bakanı Sami Güçlü, Rusya'ya
'Sorunlar giderilecek, sorumluluk alıyorum' güvencesi verdi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Rusya'nın Türkiye'den sebze-meyve ithal etmeme kararı Türkiye'de çiftçileri zor durumda bırakırken, Tarım Bakanı Sami Güçlü, Rusya'ya
'Sorunlar giderilecek, sorumluluk alıyorum' güvencesi verdi. Yarın Tarım Bakanlığı'ndan bir heyet Moskova'ya giderek Rusya Bitki Servisi yetkilileriyle konuyu görüşecek.
Güçlü, yasağa gerekçe gösterilen Kasım 2004 tarihli yazının ne Dışişleri Bakanlığı'na, ne Dış Ticaret Müsteşarlığı'na ne de Tarım Bakanlığı'na geldiğini söyledi. Güçlü, dün Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Petr Stegniy'i çağırdı. Görüşmeye Rusya Ticaret Müşaviri Vladimir Fitin de katıldı.
'Garantiyi önemsiyoruz'
Edinilen bilgiye göre Tarım Bakanı Güçlü, büyükelçiye "Olay teknik sorunlardan kaynaklanıyor, çözümü noktasında siyasi bir irade gerekiyor. Rusya'dan siyasi irade bekliyoruz" dedi. Sorunun çözümü konusunda garanti veren Güçlü, büyükelçi Stegniy'den "Sorunun teknik olduğu kanaatini biz de taşıyoruz. Sorunların çözümü konusunda verdiğiniz garantiyi çok önemsiyoruz. İthalat ile ilgili yasağın kalkması ve bu süre içinde sorunların giderilmesi en makul çözüm yolu" yanıtını aldı.
Yasağın Türkiye'deki üreticiler üzerinde büyük baskı oluşturduğunu söyleyen bakan Güçlü, "Bazen olayın kendisi çok önemli olmaz. Ama çıkardığı ses çok büyük olabilir. Sorunun çözülmemesi için hiçbir sebep yoktur. Teknik konuların çözümünü kendilerine taahhüt ediyorum" mesajı verdi. Sorunun takibinin titizlikle yapılacağını da söyleyen Sami Güçlü, Rusya'ya şu mesajları verdi:
"Bu sorun bizim iç bünyemizde büyük sorunlara neden oluyor. Eksikleri gidereceğiz. Yalnız iç kamuoyundan gelen baskı bu sorunun en kısa sürede çözümünü gerektiriyor. Bu baskıyı kaldırmak için Rusya'nın yardımına ihtiyacımız var. Rusya Bitki Sağlığı Servisi'nin (RFBSS) Türkiye'ye gelmesi, bizim oraya gitmemiz ve görüşmelerde bulunmamız dahil, üreticilerimizi olumsuz yönde etkileyen bu sorunun çözümü konusunda her şeyi yapmaya hazırız. Bu sorunu çok kısa zamanda hatta bugün sona erdirmeliyiz. Sınırlamayı kaldıralım."
'Gerekçe yazısı kayıp'
Güçlü, Radikal'e yaptığı açıklamada, Rusya'nın yasağa gerekçe gösterdiği yazının Kasım 2004 tarihli olduğunu ve kendilerine yedi ay gecikmeli ulaştığını anlattı.
Rusya'dan Danimarka gibi ülkelere uygulanan geçici yasağı kaldırma yönteminin Türkiye için uygulanmasını istediklerini anlatan Güçlü, Rusya'ya bugün heyet göndereceklerini açıkladı. Rus yetkililer ise, çözüm için çalıştıklarını belirtip, "Bunun için kesin bir tarih veremeyiz" dedi.