Samsun-Ceyhan durgunlaştı

Samsun-Ceyhan durgunlaştı
Samsun-Ceyhan durgunlaştı
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya seyahati öncesinde önemli mesajlar verdi.
Haber: NEŞE KARANFİL / Arşivi

Bakan Yıldız, Samsun-Ceyhan boru hattında durgunluk dönemi yaşandığını belirterek, Akkuyu Nükleer Santralı’nda ortaya çıkan 5 milyar dolarlık ek maliyet tartışmalarına “Bizi ilgilendirmez” diyerek son noktayı koydu. Yıldız, bir diğer gündem maddesinin de Rusya Batı Hattı’ndan gelecek 6 milyar metreküplük gaz ithalatı olduğunu söyleyerek, “Batı hattından gelecek gaz için 10-12 firma görüşüyor” dedi. Yıldız, geçen yıl olduğu gibi özel şirketlerin Gazprom’la anlaşma yapamaması halinde B ve C planlarını hazırladıklarını kaydetti. Batı hattından gelen gaz İstanbul ve Trakya bölgesi tüketimi açısından hayati önem taşıyor. Aksa Grubu’nun Göynük’te yapacağı 270 megavatlık akışkan yataklı termik santralın temel atma törenine katılan Yıldız, soruları yanıtladı.

SAMSUN-CEYHAN GÜNDEMDE OLMAYACAK
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’la Rusya’ya gideceğiz. Rusya’da Samsun-Ceyhan hattı gündemde olmayacak. 7-8 aydır Rusya ile müzakerelerde durgunluk dönemi yaşanıyor. Fizibilitenin petrol tedarik edecek şirketler tarafından anlaşılıyor olması lazım. Çarşamba kontratların yapılmasıyla ilgili başlıklar gündeme gelebilir.

BATI HATTI İÇİN ELBETTE B PLANIMIZ VAR
Her zaman bir B planımız var. Biz Botaş eliyle kontratın devamını doğru bulmuyoruz. İthalatla ilgili tedbirleri de alıyoruz. Rusya ile yaptığımız işlerde 2012 yılı sonunda alacak-verecek kalmayacak. Geriye dönük tüm kamburları atmış olacağız. Bizim amacımız doğalgazda özel sektörün payını arttırmaktır.

ELEKTRİK ARZINDA HİÇ BİR SIKINTI YOK
Sıcaklar nedeniyle elektrik çekişinde geçen gün rekor yaşandı. Sıkıntımız yok. Hatta 2 bin megavat arz fazlamız var. Elektrik tüketim rakamları ekonomik büyümeden bile daha fazla. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da dediği gibi elektriği israf etmeden enerji tasarrufu içinde kullanmaya gayret etmeliyiz.

bigPara.com