Samsun-Ceyhan hattı için Rusya'dan onay yok

Türkiye'nin Boğazlar'daki petrol trafiğini hafifletmek için geliştirdiği Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne Rusya'nın onay vermediği öğrenildi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Türkiye'nin Boğazlar'daki petrol trafiğini hafifletmek için geliştirdiği Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ne Rusya'nın onay vermediği öğrenildi. Rus diplomatik kaynaklar, "Putin, projeyi kazançlı-verimli bulmadığını Başbakan Tayyip Erdoğan'a söyledi. Samsun-Ceyhan'ı istediğimiz söylenemez" açıklamasını yaptı.
Enerji Bakanlığı'nın Samsun-Ceyhan projesinin yapımını lisanslandırmak için hazırladığı ve Bakanlar Kurulu'na sunduğu kararnameyle ilgili tartışma sürerken, AKP içinde "Bu projeye Ruslar tam onay verdi mi? Rusya'nın onayı olmadan nasıl çalışma yapılacak"? soruları gündeme geldi.
Bu sorulara yanıt Rusya'dan geldi. Rus kaynaklar, 'rantabl' olmadığı gerekçesiyle Samsun-Ceyhan'a soğuk baktılarını belirtirken, bu hattın uzunluğunun da Rusya'nın projeye karşı soğuk durmasında rol oynadığına dikkat çektiler. "Biz, Trakya tarafının kullanıldığı 'Trans-Trakya' projesinin hayata geçmesini istiyoruz. Bu isteğimizi de, Ankara'ya ilettik. Hatta bunu, devlet başkanımız Başbakan Erdoğan'a doğrudan söyledi. Ankara'nın bu yönde hareket etmesi gerekir" diyen Rus kaynaklar, Trans-Trakya ile ilgili Türk tarafı ile daha ayrıntılı görüşmeler yapacaklarını belirtiyor.
Samsun-Ceyhan projesi İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen 'Samsun Zirvesi'nde de masaya yatırılmış, Erdoğan, Boğazların güvenliği açısından Samsun-Ceyhan hattının bir an önce yaşama geçirilmesini önermişti. Berlusconi Erdoğan'a destek verirken, Putin, "Ben stratejiye değil, ticarete bakarım. Hangi hat ekonomikse onu yapacağım" demişti. Putin, o görüşmelerde Türk yetkililere Boğazları baypası için 10'a yakın alternatifin olduğunu belirterek, hangisini daha uygun bulurlarsa onu yapacaklarını dile getirmişti. Putin'in karşı çıkmasından dolayı daha önceden planlanan üç liderin katılacağı basın toplantısı da yapılamamıştı.
Üç farklı proje
Samsun-Ceyhan projesiyle ilgili olarak hükümetin önünde üç farklı proje bulunuyor. Hükümet, öncelikli olarak Çalık ve İtalyan Eni grubunun sunduğu petrol boru hattı projesini imzaya açtı.
Samsun-Ceyhan Boru Hattı gerçekleşirse, petrol Karadeniz'den tankerlerle Samsun'a taşınacak ve Samsun'dan boru hattı ile Ceyhan'a gönderilecek.
Bakü-Tiflis-Ceyhan, Kerkük- Yumurtalık boru hattı yanı sıra Samsun'dan da petrolün getirilmesiyle bölge petrol merkezi olacak. Türkiye, Rus petrolünün de Ceyhan'a akması durumunda bugün Hazar ve Irak petrolünün terminali olan Ceyhan'a 10 milyar dolar yatırımla petrol rafinerisi, LNG terminali ve petrokimya tesisinden oluşan kompleks inşa edecek. Hesaplamalara göre, Ceyhan'a Irak'tan tam kapasite olması durumunda yılda 70, BTC'den 50, Samsun-Ceyhan'ın devreye girmesi durumunda 70 milyon ton olmak üzere yılda 200 milyon tondan fazla petrol gelmesi hedefleniyor.
4 bakan imzalamadı
Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek Samsun-Ceyhan Boru Hattı'nın Çalık Grubu'na verilmesine ilişkin kararnameyi 4 bakanın imzalamadığını açıklamıştı. İmzalamayan bakanların, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu olduğu öğrenildi.