Samsun-Ceyhan hattında 'mutabıkız' imzaları atıldı

MİLANO - Türkiye, Rusya ve İtalya, Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak olan Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesiyle ilgili olarak dün Milano’da önemli bir adım daha attı.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı İgor Seçin ve İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Claudio Scajola tarafından imzalanan ortak deklarasyonla, her üç ülke de projeye verdikleri siyasi desteği bir kez daha tescil ettiklerini teyit ettiler.
Deklarasyonda, Rusya Federasyonu ile Türkiye arasında Ankara’da 6 Ağustos 2009 yılında imzaladıkları anlaşmalar doğrultusunda, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesine, Çalık Holding ve İtalyan şirketi ENI’nin yanı sıra Rus şirketlerinin katılımı da teyit edilerek, “Bu proje üç ulus arasındaki işbirliğinin artmasını, enerji güvenliğinin perçinlenmesini ve çevrenin daha iyi korunmasını sağlayacaktır” ibaresine yer verildi.
Milano’da gerçekleştirilen toplantıda projenin ortakları arasında yer alan Çalık Holding, ENI ve Rus şirketlerinden Transneft ve Rosneft şirketleri arasında mutabakat zaptı imzalandı.  Şirket yöneticilerinin siyasi yetkililerinin huzurunda imzaladıkları sözkonusu mutabakat zaptına Çalık Holding adına Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık tarafından imza konuldu.

‘Boğazlar 50 milyon ton hafifler’
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, imza töreni sonrasında, Seçin ve  Scajola ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı projesinin ekolojik boyutuna da dikkati çekerek, “Halihazırda 160-180 milyon ton tankerler aracılığıyla boğazlardan taşınıyor. Ancak bu proje, boğazlar üzerinden petrol nakliyatında en az 50 milyon tonluk hafifleme sağlayacaktır” açıklamasında bulundu.
İtalya Ekonomik Kalkınma Bakanı Scajola “Yeryüzünün enerjiye ihtiyacı var. Ekolojik dengeyi de dikkate alan her türlü projeyi desteklemekte kararlıyız derken”, Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Seçin ise Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak 600 kilometrelik petrol boru hattının önemli bir işleve sahip olacağını belirtti. (aa)