Samsun-Ceyhan'a Hintli ortak

Hindistan'ın petrol şirketi Indian Oil Corporation Ltd. Çalık Enerji ve İtalyan ENI tarafından geliştirilen Samsun-Ceyhan hampetrol boru hattı projesine muhtemel katılımı için konsorsiyum şirketleriyle bir anlaşma imzaladı.

İSTANBUL - Hindistan'ın petrol şirketi Indian Oil Corporation Ltd. Çalık Enerji ve İtalyan ENI tarafından geliştirilen Samsun-Ceyhan hampetrol boru hattı projesine muhtemel katılımı için konsorsiyum şirketleriyle bir anlaşma imzaladı. Eylülde Shell'in de katılacağını duyurduğu bu hattın ticari, çevresel ve teknik açıdan en elverişli güzergâh olduğu belirtildi ve Hindistan'ın ticaret hacmi en büyük şirketi olan IOC'nin projeye olan ilgisinin, yatırımcıların bu taşıma girişimine olan artan ilgilerinin bir göstergesi olduğu açıklandı.
Açıklamada "Bu altyapının inşaatı, özellikle Hazar Bölgesi'nde üretilen petrolün Akdeniz'e güvenli ve ekonomik bir şekilde ulaşmasını sağlayacak ve aynı zamanda Türk Boğazları'nın güvende kalmasına ve hassas bir ekosistemin korunmasına katkıda bulunacaktır" denildi.