Samsung Apple'a 290 milyon dolar ceza ödeyecek

Samsung Apple'a 290 milyon dolar ceza ödeyecek
Samsung Apple'a 290 milyon dolar ceza ödeyecek
Samsung, cihazlarındaki özellikleri kopyaladığı gerekçesiyle Apple'a 290 milyon dolar ceza ödeyecek.

EKONOMİ SERVİSİ - Silikon Vadisi jürisinin kararına göre Samsung, Apple ’a, iPhone ve iPad’lerdeki özellikleri kopyalayarak kendi cihazlarında kullandığı gerekçesiyle 290 milyon dolar ceza ödeyecek.

Apple’ın “Samsung, Galaxy cihazlarında iPhone’a ait olan patentlerimizi ihlal ederek fikri haklarımıza müdahale ediyor ve markamıza zarar veriyor.” iddiasıyla başlayan davanın ilk sonucu olarak Samsung’un 1 milyar dolarlık tazminat ödemesine karar verilmişti. Ancak davanın yargıcı Lucy Koh, jürinin zarar hesabında yanlışlık yaptığı gerekçesiyle, bu tazminat tutarını yaklaşık 600 milyon dolara indirmiş; kalan kısmının ise tekrardan görüşülmesine karar vermişti.

Geçtiğimiz hafta başlayan yeniden yargılamada Apple, mahkemeden 390 milyon dolarlık tazminat talep ederken; Samsung ise ödemesi gereken tutarın 52 milyon dolar olduğunu gerekçeleriyle mahkeme heyetine sunmuştu.

Apple konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu dava bizim açımızdan patent ve paranın ötesinde bir anlam ifade ediyor. Dava, insanların sevdiği cihazların üretimindeki innovasyon ve çalışmaya gösterilen saygıyla ilgili. Bu gibi şeylere değer biçmek zor olsa da, mahkemenin Samsung’a ürün kopyalamanın bir bedeli olduğunu göstermesi bizi memnun etti” ifadelerini kullandı.

bigPara.com