Samsung da Çin'de fabrika kuruyor

Samsung da Çin'de fabrika kuruyor
Samsung da Çin'de fabrika kuruyor

Çin'de tüketici elektroniğine olan talep hızla artıyor

Dünyanın bir numaralı hafıza çipi üreticisi Samsung Electronics, Çin'de 7 milyar dolarlık bir fabrika kuracağını açıkladı

Samsung akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve MP3 çalarlar için çip üreteceği bu fabrikaya başlangıçta 2,3 milyar dolar harcayacağını, zamanla bu yatırımı genişleteceğini söylüyor.

Şirket uzun zamandır kârlı Çin piyasasına girmek istiyor ancak teknolojisinin sızdırılmasından endişe ediyordu. Samsung fabrikayı kurmak için Çin hükümetinden bu yılın başlarında izin aldı.

Şirket BBC 'ye yolladığı elektronik postada yeni tesisin "hızla büyüyen müşteri talebini yanıtlamaya ve hafıza çipi alanındaki rekabet gücünü daha da artırmaya" yardımcı olacağını söyledi. Fabrikanın gelecek yılın sonunda üretime başlaması umuluyor.

MÜŞTERİLERİ DE ÇİN'DE
Son yıllarda Çin, tüketici elektroniği alanında önemli bir üretim merkezi haline gelmeye başladı. Foxconn gibi firmalar burada fabrikalar kurarak dünyanın önde gelen markaları için akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ürettiler.
Bu ürünlerin çoğu da Samsung hafıza çipleri kullanıyor.

Uzmanlar şirketin Çin'de fabrika kurarak konumunu güçlendireceği görüşünde. Charlton Medya Grubu'ndan Tim Charlton, haberi BBC'ye değerlendirirken "Tüketici elektroniğinde stok döngüsü çok kısa. Stok ve dağıtım kolaylığı için, müşterilerinize yakın olmak zorundasınız." diyor.

Charlton'a göre Samsung bu atılımla hem ulaşım ve depolama masraflarından kısabilecek, hem de müşterilerine daha hızlı hizmet sunabilecek.

Ayrıca Çin'de tüketici elektroniğine olan talep de hızla artıyor. Baş döndüren bir hızla büyüyen ülkede gelir düzeyi arttıkça, bu tür ürünler daha fazla satılıyor.(bbctürkçe)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  BBC

  ,

  Çin

  ,

  Medya

  ,

  Ulaşım

  ,

  Samsung

  ,

  Fabrika

  ,

  şirket

  ,

  hizmet