Samsung'dan bebekleri objektife baktıran makine

Samsung'dan bebekleri objektife baktıran makine
Samsung'dan bebekleri objektife baktıran makine

Samsung?un çift ekranı sayesinde fotoğraf çekerken, poz verme derdinden de kurtulunuyor.

Samsung, dünyada ilk kez çift LCD ekranlı dijital fotoğraf makinesi üretti. Columbus serisinin 'çocuk modu'nda ekranda bir çizgi film oynatılıyor bu sayede çocukların objektife bakması sağlanıyor

İSTANBUL - Samsung Elektronik, dijital kamera pazarında yeni bir trend yarattı. ‘Columbus’ serisiyle, dünyada ilk kez çift LCD ekranlı üç yeni dijital fotoğraf makinesi üreten Samsung, önümüzdeki üç yıl içinde dijital görüntüleme pazarında lider olmayı hedefliyor. Columbus ST 500, ST 550 ve ST 1000, tüm dünyayla eşzamanlı olarak eylül ayında Türkiye pazarında satışa sunulacak. Çift ekran sayesinde fotoğraf çekerken poz verme derdine son veren Samsung’un yeni ürünlerinin en çok çocuklarını fotoğraflarken adeta çile çeken anne-babaların ilgisini çekeceği belirtiliyor.
Cihazın ‘çocuk modu’nda ön LCD ekranda fotoğrafı çekilen çocukların ilgisini çekmek için eğlenceli bir çizgi film gösteriliyor. Böylece çocuğun ilgisi dağılmıyor ve objektife bakması sağlanarak, tek seferde istenilen fotoğraf çekiliyor.    

‘Dijital kamerada çığır açtık’
Samsung’un ‘Columbus’ serisinin tanıtım toplantısında konuşan Samsung Electronics Türkiye Genel Müdürü Chang Seang Lee, patentini aldıkları ‘çift LCD ekran’ uygulamasıyla dijital görüntüleme pazarında çığır açtıklarını söyledi.
Kamera pazarında geçtiğimiz yıl yaşanan yüzde 32’lik daralmaya rağmen, Samsung’un 2009 yılının ilk altı ayında ciro bazında yüzde 60 büyüme kaydettiğini belirten Lee, yeni seriyle bu başarıyı pekiştirmeyi hedeflediklerini vurguladı. Yenilikçi, fark yaratan bir teknolojiyle tüketiciye bağımlılık yaratan bir deneyim yaşatmak istediklerini aktaran C. S. Lee, “Samsung, akıllı fotoğraf makineleriyle yenilikler sunmaya devam ederken, ekonomik göstergelere rağmen premium kategoriye odaklanmaya da devam edeceğiz. Samsung’un 2012 yılı global pazar payının yüzde 20’ye ulaşması için yeniliklerimiz sürecek” dedi.

‘Pazar yüzde 32 daraldı’
Bu yıl fotoğraf makinesi pazarında iddialı olduklarını vurgulayan Samsung’un Türkiye Distrübütörü Kont Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Okay Nasır da pazarı değerlendirerek, şunları söyledi: “2009 yılı fotoğraf makinası pazarı hacmi ilk altı ayda 276 bin adet olarak gerçekleşirken, geçen yıl aynı dönemde pazar hacminin 404 bin adet olduğu gözlendi. 2008 ve 2009 ilk altı aylarını karşılaştırdığımızda geçen yıla göre adet bazında yüzde 32, ciro bazında ise yüzde 35’lik bir küçülme yaşandığını görmekteyiz. Pazardaki daralmaya rağmen Samsung 4 puan büyüyerek, yüzde 26’lık bir pazar payına ulaştı. Ciro bazında ise 2008’e oranla ilk altı aydaki büyüme oranı yüzde 60 olarak gerçekleşti. Türkiye pazarında dört yıldır liderliğini koruyor.” 

Anında Facebook’a koy
Kont Bilişim Kamera Satış ve Pazarlama Müdürü Cengiz Sayman da Columbus serisinde yer alan ST550, ST500 ve ST1000’in yeniliklerini anlattı. Eylül ayında pazara sunulacak ürünlerin 599-999 TL arasında olduğunu kaydeden Sayman, şöyle devam etti: “ST550 ve ST500 modellerindeki çift LCD ekran özelliği, fotoğrafçıyı hareketin merkezine koyuyor. Ön taraftaki 1.5 inç LCD ekran, çekimden önce fotoğrafın tam olarak nasıl görüneceğini gösteriyor.
Samsung ST1000 ile kullanıcı gerçek anlamda aile ve arkadaşlarına bağlanabiliyor, hareket halindeyken anı yakalayıp, e-mail atarak paylaşabiliyor. ST1000, Bluetooth ve Wi-Fi ile kullanıcılara çektikleri fotoğrafları neredeyse anında gönderme ve Facebook gibi paylaşım sitelerine koyma imkânı da veriyor.” (Radikal)

Yüzdeki kırışıklıkları yok ediyor
Columbus serisinde, ‘Gülümseme Çekimi ve Göz Kırpma Yakalama’ teknolojileri yer alıyor. Bu teknolojiler fotoğrafını çekmek istediğiniz kişinin en mükemmel pozunu yakalamanız için onların gülümsediği ve gözlerini kırpmadığı anı otomatik olarak tespit ediyor. Samsung’un yenilikçi Akıllı Yüz Algılama teknolojisini barındıran ST550’nin yüz algılama özelliği albümün içinde her bir fotoğrafa tek tek bakmadan dilediğiniz kişiyi çok daha hızlı bulmanızı sağlıyor

Güzellik çekimi
Samsung’un ‘Güzellik Çekimi’ özelliği de fotoğrafı çekilen kişinin yüzündeki istenmeyen unsurları (kırışıklık, çil, ben...) ortadan kaldırmanıza imkân veriyor.