Sanal 'cep'çiler geliyor

Telekomünikasyon sektöründeki serbestleşme Türk Telekom'un rakipleri gibi GSM operatörlerinin de rakiplerini yaratacak. Telekomünikasyon Kurumu'nun yetkilendireceği 'sanal mobil' operatörleri mevcut GSM operatörlerinin altyapısını kullanarak...
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Telekomünikasyon sektöründeki serbestleşme Türk Telekom'un rakipleri gibi GSM operatörlerinin de rakiplerini yaratacak. Telekomünikasyon Kurumu'nun yetkilendireceği 'sanal mobil' operatörleri mevcut GSM operatörlerinin altyapısını kullanarak, kendi abone sistemini oluşturacak. Yeni operatörlerin piyasaya girmesiyle aboneler hem farklı hizmetlerden yararlanacak hem de ucuz hizmet alabilecek. Mevcut GSM operatörlerinin pek de sıcak bakmadığı uygulamaya, futbol kulüpleri ve büyük alışveriş merkezlerinin ilgi göstermesi bekleniyor.
Telekomünikasyon Kurumu, Türkiye'de mobil iletişim alanında hizmet çeşitliliğini artırarak, yatırım, istihdam ve gelir açısından avantaj sağlanmasını, abonelerin aldıkları birden çok hizmetin tek faturada ücretlendirilmesini sağlamak amacıyla düzenleme yapmaya hazırlanıyor. Bu çerçevede, kurum, geçen yıl başladığı (Mobile Virtual Network Operators MVNO) çalışmalarını bu yıl tamamlayacak. Sanal mobil operatörler, GSM operatörü şirketlerden toplu görüşme süresi satın alacak ve bu süreyi yaptıkları anlaşmaya göre onlar ya da kendi adlarına pazarlayacak.
Sektör endişeli
Şimdiye kadar 35 ülkeden bilgi talep eden kurum, bir anketle sektörün görüşerini aldı. Telekomünikasyon Kurumu'nun yaptığı ankete Turkcell ve Avea'dan yanıt gelirken, Telsim'in henüz yanıtını göndermediği öğrenildi. Turkcell, yanıtında, haklarını ve abonelerini kaybedeceğini belirtirken, Avea da şirkete zarar gelebileceğini belirtti.
Ancak kurum Avrupa'da yaygın kullanılan sanal mobil operatörler ile mobil telekomünikasyon pazarındaki atıl kapasitenin minimize edilebileceğini düşünüyor.
Öte yandan, kurum, yetkilendirmenin GSM operatörlerine faydasının da olabileceğini belirtiyor. Kurumun çalışmalarına göre, mevcut GSM operatörleri varsa fazla kapasitesini paraya çevirme olanağına kavuşacak. Ayrıca eskiyen altyapılarını sanal mobil operatörlerine yeniletme imkânına kavuşacak.
Sanal mobil operatörler, mobil pazarda hizmetlerin çeşitlendirilmesini ve maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak. Rekabet ortamıyla vatandaşlar hizmeti daha ucuz alma imkânına kavumuş olacak.
Abonelerin farklı GSM operatörlerinden alacağı hizmetlerin tamamı, abone oldukları operatörlerin gönderdiği faturalara yansıyacak. Piyasaya yeni girecek operatörler, bir veya birden fazla mobil operatörün şebekesini kullanarak abonelere hizmet verebilecekler.
Sistem nasıl işleyecek?
Sanal Mobil şebekeleri hizmeti yetkilendirmesinde lisans alacak operatörler, kendi adlarına tahsisli bir frekans bandı olmadan mobil telefon ve katma değerli telekomünikasyon hizmeti sunacak. Sanal mobil operatörleri, mevcut GSM operatörlerinin frekans bandı üzerinden hizmet sağlayacak. Sanal mobil operatörün, hizmet sunabilmek için en az 1 mobil operatör ile ticari anlaşma yapması gerekiyor. Her operatör kendi abonelerini oluşturacak ve abonelerine numara verecek. Yetkililer, özellikle telekomünikasyon sektöründe faaliyette bulunmayan, futbol kulüpleri gibi büyük marketlerin de mevcut müşteri portföyünden yararlanmak için bu işe girebileceğini belirtiyor.
Sanal mobil operatörlerine verilecek lisansların 15 yıllık olması planlanırken, lisans bedelinin Uzak Mesafe Telefon Hizmetleri (UMTH) lisans bedellerinden daha ucuz olması bekleniyor.