Sanayi Bakanı Işık: Rusya ile krizin üretime de mutlaka yansıması olacak

Sanayi Bakanı Işık: Rusya ile krizin üretime de mutlaka yansıması olacak
Sanayi Bakanı Işık: Rusya ile krizin üretime de mutlaka yansıması olacak
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Rusya ile hiç arzu etmediğimiz bir sorun yaşıyor olmamızın mutlaka üretime de az veya çok bir yansıması olacak. Bu etkinin sınırlı olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz" dedi.

İSTANBUL – Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 'İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) 11. Yönetim Kurulu Toplantısı'na katıldı.

Şişli'de bulunan bir otelde düzenlenen toplantının ardından Bakan Işık, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Işık, bir gazetecinin Rusya ile yaşananların sanayi sektörüne etkisinin ne olduğunu sorması üzerine şunları kaydetti:

“Rusya, Türkiye'nin önemli bir ticaret ortağı, önemli bir partneri. Rusya ile hiç arzu etmediğimiz bir sorun yaşıyor olmamızın mutlaka üretime de az veya çok bir yansıması olacak. Bu yansımanın minimize edilmesi, etkisinin sınırlı olması için biz de bakanlık olarak, diğer tüm ilgili bakanlıklarla koordineli çalışıyoruz. Bu etkinin sınırlı olması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Temennimiz bir an önce bu sorunun aklıselimle çözülmüş olması. Bu noktada ümit ediyoruz Salı günü yapılacak İklim Değişikliği Zirvesi'nde Sayın Cumhurbaşkanımızla Sayın Putin'in bir görüşme yapması ve sorunları masada çözmenin yolunun açılmasıdır. Bu açıdan, az veya çok bir etkinliğinin olacağı belli. Bu etkinin minimize olması için bütün bakanlıklarda olduğu gibi biz de çalışmalarımızı yürütüyoruz."

Bakan Işık, “Sanayi sektöründe şu ana kadar bir yansıma olduğunu söylememiz için henüz erken. Ama özellikle sebze-meyve ihracatıyla ilgili, lojistik ile ilgili bazı sorunlar yaşadığımızı hepiniz biliyorsunuz. Ama sanayide, üretime henüz bir olumsuz yansımasının olduğunu söyleyemem" dedi.

Gülseli KENARLI - Güven USTA / DHA

 

bigPara.com