Sanayi büyüme için olumlu sinyal verdi

Yüzleri güldüren ağustos ayı enflasyonundan sonra büyümenin öncü göstergesi niteliğindeki sanayi üretimi rakamı da sevindirdi. Sanayi üretimi, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan bu yılın ikinci döneminde...

İSTANBUL - Yüzleri güldüren ağustos ayı enflasyonundan sonra büyümenin öncü göstergesi niteliğindeki sanayi üretimi rakamı da sevindirdi. Sanayi üretimi, nisan-mayıs-haziran aylarını kapsayan bu yılın ikinci döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.4 arttı. 2005 yılının aynı döneminde sanayi üretimi yüzde 3.1 yükselmişti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yılın ikinci döneminde madencilik sektöründe yüzde 9.5, imalat sanayi sektöründe yüzde 9.4, elektrik, gaz ve su sektöründe de yüzde 9 oranında artış yaşandı.
En fazla artış büro makineleri imalatında
Geçen yıl aynı dönemde üretim artışları, madencilikte yüzde 16.8, imalat sanayinde yüzde 2.2, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 7.5 olmuştu. İmalat sanayi alt sektörleri itibarıyla üretimi en fazla artan sektör, yüzde 208.2 ile büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatında oldu.
Buna karşılık aynı dönemde, radyo televizyon haberleşme cihazları imalatı yüzde 17, plastik kauçuk ürünleri imalatı yüzde 14.4, ham petrol ve tabii gaz üretimi yüzde 13.7, metal eşya sanayi makine teçhizat hariç yüzde 1,1 azaldı. Sanayi üretiminin yüzde 9.4 artması büyüme rakamlarını da olumlu etkileyecek. TÜİK, ikinci çeyrek büyüme verilerini 11 Eylül'de açıklayacak.