Sanayi devlerinin zam pazarlığı

Sanayi devlerinin zam pazarlığı
Sanayi devlerinin zam pazarlığı

Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, satışlarını artıran şirketlere bakıldığında taleplerinin oldukça makul olduğunu söyledi.

Türkiye'nin en büyük otomotiv ve beyaz eşya üreticileri 100 bin çalışanla zam pazarlığına başlıyor

ANKARA - Türkiye ’nin en önemli toplu iş sözleşmelerinden biri olan ve otomotiv, beyaz eşya ve metal sanayiinde yaklaşık 100 bin işçiyi ilgilendiren zam pazarlığı başladı.
Yapılacak grup toplu iş sözleşmesi, aralarında Alarko Carrier, Arçelik, Aygaz, BMC, Bosch, Delphi Otomotiv, Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları, Ford Otomotiv, Karsan Otomotiv, Man Türkiye, Mercedes-Benz Türk, Otokoç Otomotiv, Oyak Renault, Siemens ve Türk Demir Döküm Fabrikaları’nın da bulunduğu Türkiye’nin önde gelen işletmelerinde çalışan işçileri ilgilendiriyor.
Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yaptıkları iki başkanlar kurulu toplantısı ardından toplu iş sözleşmesi tekliflerini hazırlayarak, işverenleri temsil eden Türkiye Metal Sanayicileri Sendikasına (MESS) ilettiklerini söyledi. İşkolunda Türk Metal, Birleşik Metal-İş ve Çelik-İş’in ayrı ayrı toplu iş sözleşmesi görüşmesi yürüttüğünü ifade eden Kavlak, sendika olarak toplu iş sözleşmesi masasına 90 bin işçi adına oturduklarını, diğer sendikalarla birlikte görüşmelerin yaklaşık 100 bin işçiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Yüzde 9.58 zam istiyorlar
Kavlak, toplu iş sözleşmesinin ilk altı ayında yüzde 9.58, ikinci altı ayında enflasyon, üçüncü altı ayında enf-lasyon artı 2 puan ve dördüncü altı ayda enflasyon oranında zam talep ettiklerini anlattı. Kavlak, sosyal hakların da toplu iş sözleşmesinin birinci yılında yüzde 16, ikinci yılında enf-lasyon artı 2 puan oranlarında artırılmasını istediklerini belirtti.
Zam talebinde Türkiye İstatistik Kurumu’nun değil ‘işçinin enflasyonunu’ dikkate aldıklarını anlatan Kavlak, özellikle işçinin enflasyonunu oluşturan 5-6 maddedeki fiyat değişimlerini hesaba kattıklarını söyledi.
Kavlak, “Bir enflasyon bir de işçinin yaşam gerçeği var. Biz talebimizde bu gerçekten yola çıktık” dedi. Türkiye’nin en büyük işletmelerinde ilk 50’nin 20’sinin, ilk 500’ün 50’sinin örgütlü oldukları işyerleri olduğuna dikkati çeken Kavlak, işveren sendikasıyla işbirliği yaparak üyelerini kalifiye hale getirdiklerini, bunun işletmelerin büyümesinde en büyük faktörlerden biri olduğunu söyledi.
Kavlak, işverenlere sundukları zam teklifinin, yan sanayiye, güçleri ve imkânları doğrultusunda yansıyacağını belirtti. Kavlak, işkolunun alt sektörlerinde 2008 verilerine göre satışların yüzde 27 ile yüzde 112 oranlarında arttığına işaret ederek, “Taleplerimiz günün koşulları dikkate alındığında oldukça makul. Bu büyümeye alın terini akıtan işçiler olarak büyümeden payımızı istiyoruz” diye konuştu. (aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Beyaz