'Sanayi kırmızı alarm veriyor'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ihracatın ithalata dayalı büyüdüğünü, imalat sanayinin milli gelirden aldığı payın azaldığına dikkat çekip, "Sanayi kırmızı alarm veriyor acilen sanayi stratejisi ve politikası oluşturulmalı, yoksa önümüzdeki dönemi kaybederiz" uyarısını yaptı.

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ihracatın ithalata dayalı büyüdüğünü, imalat sanayinin milli gelirden aldığı payın azaldığına dikkat çekip, "Sanayi kırmızı alarm veriyor acilen sanayi stratejisi ve politikası oluşturulmalı, yoksa önümüzdeki dönemi kaybederiz" uyarısını yaptı.
Hisarcıklıoğlu, dün TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde, Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle sohbet etti. Ekonomideki gelişmeleri değerlendirirken, ihracatın ve ithalatın milli gelirdeki payının arttığını, buna karşın imalat sanayinin payının düştüğüne dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, üretimin yüzde 32'sinin ihraç edildiğini, ithalatın da yüzde 59'unun üretim amacıyla yapıldığını vurguladı.
Hisarcıklıoğlu, "İhracatımız ithalata dayalı hale geldi. Türkiye'nin bir sanayi politikasına acilen ihtiyacı var. Yoksa önümüzdeki dönemi kaybedeceğiz. Sanayide kırmızı alarm var" dedi.
'Türkiye gücünü bilmiyor'
Yatırımcının hangi alana yatırım yapacağı sorusuna yanıt bulamadığını, Türkiye'nin gücünü bilmediğini belirten TOBB Başkanı, envanterin çıkartılması ve sürekli izlenebilir hale getirilmesinin önemine işaret etti.
Türkiye'nin Avrupa'da satılan iki televizyondan birini ihraç ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, üretim girdilerinin yüzde 97'sinin ithal edildiğini, katma değerin yüzde 3 olduğuna dikkat çekti. Yarıştan kopmamak için 2 milyar dolarlık LSD ve TFT teknoloji yatırımının Türkiye'de yapılması gerektiğini kaydeden Hisarcıklıoğlu, aksi takdirde Türkiye'nin pazarı kaybedeceğine dikkat çekti.
Ne yatırımcısı, ne işçisiyle Türk insanında problem olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, doğru politikaları içeren haritanın ortaya konulması gerektiğini söyledi. TOBB Başkanı, bu söylemi çok sık dile getirdiği ancak sonuç alınamadığını ifade edilmesi üzerine, "100 ton suyu şu salondan
aşağı birden döktüğünüzde betonu delemezsiniz ama damla damla suyla delebilirsiniz" yanıtını verdi ve bu taleplerini sürekli gündemde tutacaklarını söyledi.
Ben yaptım oldu mantığı
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından akaryakıt şirketlerine kesilen cezalara bir soru üzerine değinen TOBB Başkanı, yasalar hazırlanırken, taraflara sorulmadığını belirterek, "Ben yaptım oldu dersen bir yerden patlıyor, kural kuralsızlığı doğuruyor" diye konuştu.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Formula 1 yarışında, birincilik ödülünün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından verilmesinin kurallara uygun olduğunu dile getirdi.
"Bizim 'Yabancı ne söylerse söylesin doğrudur' psikolojisinden kurtulmamız lazım" diyen Hisarcıklıoğlu, haklı bir platformda, kendi iç tartışmalarımızla Rum Kesimi'ne koz verildiğine dikkat çekerek, "Kendi ayağımıza kurşun sıkmayalım" dedi.
Hisarcıklıoğlu, serbest dolaşım konusunda Türkiye'nin anlaşma olmasına karşın bu hakkı unuttuğunu, ancak suçluluk psikolojisi içinde dile getirilemediği örneğini verdi. Hisarcıklıoğlu, AB müzakerelerinin limanlar açılmadığı takdirde askıya alınacağı yorumlarına da işaret ederek, AB'ye entegrasyon taahhüdünün hatıratılmadığını söyledi.
Refah artışı vergiye gitti
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı'nın bütçe değerlendirme çalışmalarına da değinen Hisarcıklıoğlu, "Biz burada bir ezberi bozduk. Çalışmalarımıza 'doğru değil' diye tepki geliyor. 'Doğru bilgiyi verin' dediğimizde ise cevabı gelmiyor" diye konuştu.
Bütçede müthiş başarı sağlandığını belirten Hisarcıklıoğlu, "Ama öbür tarafta cari harcamaları karşılamak için vergilere yükleniliyor. Enflasyon yüzde 10, vergi yüzde 22 artmış. Böylece refahı hissetmiyoruz" dedi.