Sanayi kışı getirdi

Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

Sanayi üretimi ağustosta beklentileri altüst etti ve yüzde 1,5 azaldı. Böylece sanayi üretimi 2009 yılı kasım ayından beri ilk kez geriledi ve üçüncü çeyrek büyümesi için kötü haberi verdi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre 7 aydır hızı yavaşlasa da artışını sürdüren sanayi üretimi ağustosta özellikle ihracatçı sektörlerdeki kan kaybı nedeniyle düştü. Otomotiv sektöründeki yaz tatili, ihracatçı sektörler makine ve elektrikli makinedeki üretim düşüşü sanayi üretiminde düşüşü getirdi. İç talebe duyarlı kimya sektöründeki düşüş de Merkez Bankası’nın talebi baskılamadaki başarısının işareti oldu.
TÜİK verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks de ağustosta temmuza göre yüzde 2,3 azaldı ve ocaktan beri en büyük aylık gerilemeyi kaydetti. Ağustosta sanayide daralmayı etkileyen en önemli sektör otomotiv. Otomotivdeki tatil nedeniyle üretim yüzde 22,4 azaldı ve bu azalma sanayiyi 0.1.38 puan daralttı. Öte yandan 0.74 puan ve 0.63 puan azaltıcı yönde katkılarıyla ihracatçı sektör elektrikli makine ve inşaat sektörüyle yakın ilişkili olan diğer metalik olmayan mineral ürünleri imalatı da olumsuz performansı ön plana çıkan diğer iki sektör oldu.
Üçüncü çeyrekte ihracatçı ve iça talebe dayalı sektörlerdeki daralma büyüme için kötü haber verirken ekonomistler son çeyreğin çok daha kötü gelebileceğine dikkat çekiyor.
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük de “Büyümenin lokomotifi sanayide sekiz ayda üretim artışının yüzde 2,6’da kalması, 2012 için büyümenin yüzden 4’ten yüzde 3,2’ye revize edilmesinde etkili olmuştur. Ekonomideki yavaşlama, dünyadaki genel durum göz önüne alındığında anlaşılır olmakla birlikte, ülkemizin yüksek oranlarda büyüme ihtiyacı çerçevesinde baktığımızda iki yılın kayıp hanesine yazılması olasılığı üzücüdür” dedi.