Sanayi Merkez'in rotasında

Sanayi Merkez'in rotasında
Sanayi Merkez'in rotasında
Geçen yıla göre artan, mayısa göre düşen sanayi üretimi ilk çeyreği aşarak Merkez Bankası'nın 'ılımlı toparlanma' senaryosunda kaldı

Sanayi üretim endeksi haziran ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 artarken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, bir önceki aya göre yüzde 2 azaldı. İlk çeyrekte yüzde 2,8 artış gösteren sanayi üretimi ikinci çeyrekte yüzde 3,4 artış kaydetti. Yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğin üzerine çıkan sanayi üretimi artışının Merkez Bankası ’nın ikinci çeyrek için ılımlı toparlanma beklentisini realize ettiğini belirten analistler, ikinci çeyrek büyüme verileri için de pozitif bir görünüm oluştuğu görüşünde. ING Bank Başekonomisti Sengül Dağdeviren, sanayi üretiminde 2011’in ikinci yarısından bu yana devam eden ivme kaybının sona erdiğini, ancak yeniden toparlanmanın henüz net bir trend olarak ortaya çıkmadığını belirtti.

Tekstilde toparlanma
Sanayi üretim verilerinin, sektör bazında kimyasal ürünler imalatı ve tekstil ürünleri imalatında, daha genelde ise ara malı ürünlerinin imalatında yavaş da olsa toparlanma işaretleri vermeye devam ettiğini ifade eden Dağdeviren, “Sanayi üretiminde 2011’in ikinci yarısından bu yana devam eden ivme kaybının sona erdiği, ancak yeniden toparlanmanın net bir trend olarak henüz ortaya çıkmadığı, dolayısıyla Merkez Bankası’nın 2012 ikinci çeyrek için öngördüğü ılımlı toparlanma beklentisini destekleyici bir seyrin gözlendiği söylenebilir” dedi. İlk çeyreğin ardından ikinci çeyrekte de net ihracatın büyümeye katkısının devam edeceğini açıklayan Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürlüğü ise, “Global ekonomide Avrupa ’daki belirsizliklerin sürdüğünü ve yıl sonu için yüzde 2,7 olan büyüme beklentimizi değiştirmiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük ise haziran ayıdaki artışın, ekonomide yumuşak iniş eğiliminin yatay olarak devam ettiğini ve iç talepte beklenen canlanmanın başlamadığını gösterdiğini söyledi.

Sıcaklar klima üretimini patlattı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından dün açıklanan verilere göre haziranda, 2011 yılı haziran ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 4,6, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 1,8 ve elektrik, gaz, buhar-iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 9,2 artış kaydedildi. Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 6,3 ile ara malı imalatında görüldü. Bunu, yüzde 6,1 ile enerji izledi.(radikal)

bigPara.com