Sanayi üretim endeksi şubat'ta yüzde 4,4 arttı

Sanayi üretim endeksi şubat'ta yüzde 4,4 arttı
Sanayi üretim endeksi şubat'ta yüzde 4,4 arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), sanayi üretim endeksinin Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 arttığını açıkladı

Sanayi üretimi Şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,4 arttı, bir önceki aya göre ise yüzde 1,4 oranında azaldı. TÜİK , 2012 yılı Şubat ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Şubat'ta 2011 yılının Şubat ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 6,9, imalat sanayinde yüzde 3,2, elektrik , gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 12,5 artış görüldü.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,6, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de bir önceki aya göre yüzde 0,7 artış kaydetti.

En yüksek artış enerjide
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 11,4 ile enerjide görüldü. Bunu, yüzde 6,5 ile sermaye malı imalatı, yüzde 4,9 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 3,5 ile dayanıksız tüketim malı imalatı ve yüzde 1,2 ile ara malı imalatı izledi.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 139,5 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı aldı. Bunu, yüzde 30,5 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 28,6 ile tütün ürünleri imalatı ve yüzde 23,2 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

Bu dönemde en fazla üretim azalışı yüzde 17 ile diğer imalatlarda görüldü. Diğer metalik olmayan mineral ürünlerin imalatında da bu dönemde yüzde 11,8'lik azalış yaşandı.(aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  TÜİK

  ,

  Ulaşım

  ,

  elektrik

  ,

  takvim

  ,

  sanayi