Sanayi üretimi 2014 yılında yüzde 2.6 arttı

Sanayi üretimi 2014 yılında yüzde 2.6 arttı
Sanayi üretimi 2014 yılında yüzde 2.6 arttı
Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.6, yıllık ortalamalara göre de yüzde 3.6 arttı.

RADİKAL - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2014 yılında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 7.0 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2.8 artarken, elektrik , gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.1 azaldı.

TÜİK verilerine göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yıllık ortalamalara göre madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 7.4, imalat sanayi sektöründe yüzde 3.2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe ise yüzde 4.6 arttı.

ÜRETİM SON ÇEYREKTE AZALDI

Buna karşılık, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0.5 azaldı. Dördüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1.8 artarken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0.4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2.4 azaldı.

SON ÇEYREKTE YILLIK GELİŞMELER

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, yılın son çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,9 arttı. Bu dönemde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6.6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2.5 arttı.

 


AYLIK GELİŞMELER

TÜİK verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 1.2 arttı. Bu dönemde, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3.2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1.6 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1.9 azaldı.

EN ÇOK AYLIK ÜRETİM ARTIŞI ELEKTRONİKTE

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 28.6 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin üretiminde gerçekleşti.

Bu artışı, yüzde 9.3 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı, yüzde 8.0 ile motorlu kara taşıtı, treyler (römork) ve yarı treyler (yarı römork) üretimi izledi.ULAŞIM ARAÇLARI ÜRETİMİNDE BÜYÜK DÜŞÜŞ

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 17.6 ile diğer ulaşım araçları üretiminde gerçekleşti.

Bu düşüşü, yüzde 10.6 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılması, yüzde 5.8 ile deri ve ilgili ürünlerin üretimi izledi. (dha)

bigPara.com