Sanayi üretimi ağustos ayında yüzde 2.9 arttı

Sanayi üretimi ağustos ayında yüzde 2.9 arttı
Sanayi üretimi ağustos ayında yüzde 2.9 arttı
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2.9 arttı.

TÜİK, Ağustos ayı sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,2 arttı. Beklentiler 1,55 artış yönündeydi. Gelen veriler ekonomist ve sanayicileri de şaşırttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ağustosta bir önceki aya göre yüzde 2.9 arttı.

Sektörlere bakıldığnda, 2015 yılı Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 3,8 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde3,6 arttı.


KAYNAK: TÜİK

EKONOMİSTLERİ DE ŞAŞIRTTI
Oyak Yatırım Başekonomisti Mehmet Besimoğlu, CNBC-e yayına yaptığı açıklamada, Ağustos ayı sanayi üretimine ilişkin yaptığı ilk yorumda "(gülerek) Merkez Bankası hemen faiz artırmalı" dedi. Besimoğlu, “Bu veri üzerine bir yorum yapmak ilginç oluyor. Yetkili bürokrasiden birinin çıkıp bu veriyi yorumlaması gerekir. Ancak, geleneksel sektörler dışında bir artış olabilir” şeklinde konuştu.

‘TEMENİM BU VERİNİN GERÇEK OLMASIDIR’

Beklentilerin oldukça üzerinde gelen veri, sanayicileri de şaşırttı.Denizli Sanayi Odası Müjdat Keçeci, "Sanayinin duraksadığı hepimizce malum" dedi ve şunları ekledi:"Ama bu oran gerçekten, bence de büyük rakamdır. Temennim bu verinin gerçek olmasıdır. Rakam bu kadar olur mu bilemiyorum. Ama bu rakam iyi bir rakam; iyi bir veri. Temennim, bu rakamlar istikrarlı ve sürdürülebilir rakamlar olur. Bu seçimlerden istikrar bekliyorum. Haziran seçimleri oldu. Ve biz hala seçim bekliyoruz. Bir hükümetin kurulamamasının sıkıntısını yaşıyoruz. Eğer siyasi iktidarın belirlenmesi uzarsa, 2016’yı da kaybederiz."

HÜRRİYET/ REUTERS

bigPara.com