'Sanayi üretimi bayram nedeniyle düştü, trend çarkların dönmesi istikametinde'

'Sanayi üretimi bayram nedeniyle düştü, trend çarkların dönmesi istikametinde'
'Sanayi üretimi bayram nedeniyle düştü, trend çarkların dönmesi istikametinde'

Ergün, trendin bu şekilde devamı halinde beklentilerinin 2009 yılının son çeyreği itibarıyla yeniden büyüme rakamlarının yakalanması olduğunu söyledi. FOTOĞRAF: DILEK MERMER /AA

Sanayi üretimini yorumlayan Sanayi Bakanı Ergün, 'Gerileme eylüldeki bayram ve çalışma gün sayısındaki azalmadan kaynaklanıyor' dedi. Ergün, bundan sonra üretimin artacağını söyledi

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, “Sanayi üretim endeksinde eylüldeki gerileme, eylül ayında bayram tatili olması ve çalışma gün sayısında azalma nedeniyledir” dedi. Bakan Ergün, Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) 6. Organize Sanayi Bölgeleri Başkanları Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada, açıklanan sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Ergün, sanayi üretim endeksinde eylül ayı itibarıyla geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 azalma olduğunu hatırlatarak, bir önceki aya göre de binde 2’lik bir azalma olduğunu söyledi.

‘20 gün çalışıldı’
Eylül ayında bir önceki aya göre binde 2’lik azalma yaşanmasının da eylül ayında bayram tatili olması ve çalışma gün sayısında azalmadan kaynaklandığını anlatan Bakan Ergün, şöyle devam etti:
“Yani 30 gün üzerinden değil 20 gün üzerinden hesaplanan bir üretim tablosuyla karşı karşıya kaldık. Yoksa eylül ayında normal çalışma temposu ile devam edilseydi ağustosa göre bir kaç puan artış görebilirdik. O açıdan genel eğilim, trend değişmedi. Trend, sanayi üretiminin artması istikametindedir, çarkların dönmesi istikametindedir.”

‘Yüzde 24’ten indi’
Eylül ayında üretim endeksinin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8.6 azaldığına da işaret eden Ergün, şubat ayındaki azalmayla mukayese edildiğinde yaşanan gerilemenin yüzde 24’lerden yüzde 8.6’ya düştüğünü söyledi. Bakan Ergün, trendin bu şekilde devamı halinde beklentilerinin 2009 yılının son çeyreği itibarıyla yeniden büyüme rakamlarının yakalanması olduğunu söyledi.
“Dolayısıyla bugün sanayi üretim rakamının bir önceki aya göre binde 2 düşmüş olması sanayimizde yeni bir sorunun ortaya çıktığına işaret eden bir tablo değil” diyen Bakan Ergün, ekonominin sosyal bir bilim olduğunu ve ekonominin yüzde 60’ının psikoloji olduğunu belirtti. Ergün, şöyle devam etti:
“Olumsuz psikoloji, insanların yatırım, tüketim eğilimini etkiler.  Türkiye’de bu konuda büyük çabalar harcayanlar yok değil. ‘Toplumu nasıl yaparız da karamsarlığa kötümserliğe sevk ederiz, olumsuz psikoloji oluştururuz’ diyenler var. Bilerek ya da bilmeyerek bazı tavır ve davranışlar buna yol açabilir. Buna yol açmaya kimsenin hakkı yok. Böyle kötü yorumlar yapmayı gerektiren veriler değil ama ihtiyatlı olmayı, tedbirli olmayı bir takım sorunları daha yakından görmeyi ve daha hızlı bilgilendirme için tedbirler almayı gerektirecek veriler. Rakamlar kötümser ve iyimser de yorumlanabilir. Trend yukarı istikamette. Zaman zaman kırılmalar olabilir, mevsimsel şartlardan o ayın şartlarından kaynaklanabilir.” (Radikal)