Sanayi üretimi Kasım'da aylık bazda yüzde 0.1 düştü

Sanayi üretimi Kasım'da aylık bazda yüzde 0.1 düştü
Sanayi üretimi Kasım'da aylık bazda yüzde 0.1 düştü
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0.1 düştü.

İSTANBUL Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kasım ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretimi yüzde 0.8 artarken, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 0.3 azaldı, elektrik , gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı üretimi de yüzde 0.5 arttı.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 2.0 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, 2014 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek düşüş yüzde 21.9 ile diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti.

Bu azalışı, yüzde 7.6 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin üretimi ve yüzde 6.3 ile mobilya üretimi izledi.

İmalat sanayi alt sektörleri incelendiğinde, Kasım ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 10.1 ile kayıtlı medyanın basılması ve çoğaltılmasında gerçekleşti.

Bu artışı, yüzde 4.0 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı ve yüzde 3.6 ile fabrikasyon metal ürünleri üretimi izledi.


YILLIK DEĞİŞİMLER
Sanayi üretimi, Kasım ayında yıllık bazda ise, takvim etkisinden arındırılmış olarak yüzde 0.7 arttı.

Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü üretimi yüzde 6.3 artarken, imalat sanayi sektörü üretimi yüzde 0.2 azaldı, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü üretimi ise yüzde 5.0 arttı.

(DHA)

bigPara.com