Sanayi üretimi martta 'teselli ederek' düştü

Sanayi üretimi martta 'teselli ederek' düştü
Sanayi üretimi martta 'teselli ederek' düştü
Sanayi üretimi martta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.9 düştü. Ancak marttaki düşüş yedi ay aradan sonra ilk kez bir önceki aydan daha az oldu. Şubattaki düşüş yüzde 23.7 idi. Sanayi üretim endeksi martta, şubata göre ise yüzde 13.4 arttı

İSTANBUL - Ekonomik büyümenin öncü göstergesi niteliğindeki sanayi üretimindeki büyük daralma mart ayında da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, sanayi üretimi mart ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.9 düştü. Büyümeye yaklaşık yüzde 30 oranında etki eden toplam sanayi üretimiyle ilgili beklenti daralmanın daha yüksek oranlı olacağı yönündeydi. Ancak sanayi üretimindeki daralmanın martta hız kestiği ve üretimin bir önceki aya (şubat) göre yüzde 13.4 arttığı gözleniyor. Şubat ayındaki yüzde 23.7’lik rekor düşüş oranı ise yüzde 23.8’e revize edildi. 

Sermaye malı tepetaklak

TÜİK, 2005=100 temel yıllı Aylık Sanayi Üretim Endeksi mart sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretim endeksi marta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.9 azalarak 121.2’den 95.9’a geriledi. Madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 9.7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 23.5, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi ise yüzde 3.3 azaldı.
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, 2009’un mart ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 42.2 ile sermaye malı imalatında görüldü. Dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 28, aramalı imalatı yüzde 22.2, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 8.9, enerji yüzde 6.5 düştü.

ÖTV etkisi nisanda

İmalat Sanayi Üretim Endeksi alt gruplarının değişim oranları incelendiğinde, en yüksek düşüşün  yüzde 53.1 ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatında yani otomotiv sektöründe gerçekleştiği görüldü. Bu veri de 16 Mart’ta otomotiv sektörüne getirilen ÖTV indiriminin tam etkisinin henüz görülmediğini, fabrikaların üretime yeniden başlamış olmakla birlikte ilk iki haftada daha çok stokların eritildiğini ortaya koydu.  Otomotivdeki ÖTV etkisinin devreye girmesi ve bu sektördeki fabrikaların da yeniden üretime dönmesiyle nisan sanayi üretim rakamlarının uzun süredir görülmemiş ölçüde yüksek çıkmasının ‘muhtemel’ olduğu belirtiliyor.

Çağlayan: Dip nokta

 Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye’de küresel krizin etkileşimini görecekleri noktanın dip yaptığını, gerek sanayi üretiminde, gerekse kapasite kullanımında dip noktaya gelindiğini söyledi. Çağlayan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İcra Komitesi üyeleriyle gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı konuşmada,  Sanayi ve Ticaret Bakanı iken, 20-25 gün önce, “Türkiye’de küresel krizin etkileşimini görecekleri noktanın kendisine göre dip yaptığını” söylediğini belirterek şunları kaydetti:
“Gerek sanayi üretiminde gerekse kapasite kullanımında dip noktaya gelmiştir. İnşallah bu dip noktadan artık çıkışın olacağı bir noktaya doğru yönleneceğiz. Bunu söylerken, hemen yarın, bundan bir-iki yıl önceki ekonomik aktiviteye kavuşacağız anlamında söylemiyorum. Ama en azından görebileceği en kötü noktaları görmüştür. Sanayi Üretim Endeksi yine düşük olmakla beraber, bir önceki aya göre iyileşme noktasına geldi.”

‘Çıkış trendi başladı’

 Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün de verileri değerlendirirken ‘Bu rakamlar bize Türkiye’de krizin etkilerinin dibi gördüğünü ve bir çıkış trendinin başladığını gösteriyor’ dedi. Bakan Ergün ÖTV ve KDV indirimiyle piyasada meydana gelen canlanma, stokların erimiş olması, yeniden bazı sektörlerde üretimin başlamış olmasının bir üretim artışı trendini gösterdiğini, bu trendin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini kaydetti. Ergün “Hemen hemen her sektörde şubata göre artış var” dedi. (Radikal)

İSO: Mart ayı ümit verdi
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük sanayi üretiminde, yedi ay aradan sonra ilk defa, bir önceki aydan daha düşük bir küçülme oranıyla karşılaşıldığını belirterek şunları söyledi: “Normalde yüzde 20.9 çok yüksek bir küçülme oranıdır. Ancak, içinde bulunduğumuz olağanüstü koşullar, bu oranı ehven-i şer olarak karşılamamıza ve üretimdeki düşüşte dibin görüleceği,  olumsuz gidişin hız keseceği  yönündeki beklentimizin güçlenmesine yol açmıştır.  Mart ayında üretimin şubat ayına göre yüzde 13.4 artması da ümit vericidir.
Önümüzdeki aylarda ileri geri dalgalanmalar yine olabilir ama makas değiştirmek için olumlu bir zemin ortaya çıkmak üzere.”

En çok  Japonya düştü
Mart ayıyla ilgili sanayi üretim rakamları açıklanan ülkeler arasında en kötü durumda olanı Japonya. İhracata dayalı büyüme modeli uygulayan bu ülke, dış pazarlarındaki daralma nedeniyle küresel krizin ilk günlerinden beri büyük sıkıntı yaşıyor. Bu sıkıntı mart ayında da devam etti ve Japonya’da mart ayında sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34.2 oranında düştü. Mart ayı sanayi üretimi  Singapur’da yüzde 33.9, Tayvan’da yüzde 26, Çek Cumhuriyeti’nde yüzde 17.5, Tayland’da yüzde 15.4, Rusya’da yüzde 13.7, ABD’de yüzde 12.8, Güney Kore’de yüzde 10.6, Brezilya’da yüzde 10, Arjantin’de ise yüzde 0.9 oranında geriledi.  Mart ayında Çin’de ise sanayi üretimi yüzde 8.3 oranında arttı. Diğer sanayileşmiş ülkelerin mart ayı sanayi üretimlerinde de önemli düşüşler bekleniyor.