Sanayi üretimi mayısta da kaplumbağa hızıyla canlanmaya devam etti

Sanayi üretimi mayısta da kaplumbağa hızıyla canlanmaya devam etti
Sanayi üretimi mayısta da kaplumbağa hızıyla canlanmaya devam etti
Mayısta sanayi üretim endeksi geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 17.4 oranında gerilerken, bir önceki aya göre ise umut verdi. Mayısta sanayi üretimi nisan ayına göre 5 puan arttı. ÖTV indirimleri etkisini gösterdi

ANKARA - Küresel krizin etkisiyle geçen yılın ağustos ayından itibaren düşüşe geçen sanayi üretim rakamları kaplumbağa adımlarıyla canlanmaya başladı. Sanayi üretimi bu yılın mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.4 oranında azalış gösterirken, geçen aya göre ise, biraz da olsa umut verdi.

Düşüş azalıyor
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonominin aynası olan ve büyümeye yüzde 30 civarında etki eden toplam sanayi üretiminde mayıs ayı gerçekleşmelerini açıkladı. Buna göre, aylık sanayi üretim endeksi 2009 yılı mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.4 oranında azalış gösterirken, bir önceki aya göre yüzde 5 oranında arttı.
Sanayi üretimi bu yılın başında ocak ayında 21.3, şubat ayında yüzde 23.8 martta yüzde 20.8, nisan ayında 18.5 oranında düşüş göstermişti. Sanayi üretimindeki bu canlılıkta hükümetin, beyaz eşya, otomotiv ve mobilya gibi sektörlere sınırlı süreli vergi indirimi uygulamasının etkisi oldu. 

Haziran beklentisi yüksek
Sanayi üretim rakamlarındaki bu daralma geçtiğimiz yılın ortalarından bu yana devam ederken, haziran ayında açıklanan üretim rakamlarının mayıs ayına göre daha iyi olması bekleniyor. Mayıs ayı ayı verileri ekonominin son dokuz aylık dönemde üçüncü kez bir önceki aydan daha düşük oranlı bir küçülmeyle karşılaşıldığını gösterdiği için olumlu.
Ancak yine de krizde ‘dibin göründüğü’ne yönelik söylemler için biraz erken olduğu belirtiliyor.

Sermaye malı düşüşte
Ana sanayi grupları bazında,  bu yılın ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 45 daralan sermaye malı imalatında gerileme mayıs ayında gözle görülür biçimde düştü.
Sermaye malı imalatı mayıs ayında da ana sanayi grupları içinde en fazla düşüş gösteren kalem olurken, mayıs ayında da bir önceki yılın aynı ayına göre sermaye malı imalatı yüzde 35.7 oranında geriledi. 

Dayanıklı mal canlandı
Toplam sanayi içinde mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre aramalı malı imalatı yüzde 19.5, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 4, dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 8 ve enerji yüzde 8.2  oranında düşüş gösterdi. Ayrıca bu sene mayıs ayında bir önceki aylara göre kıyasladığımızda buzdolabı, çamaşır makinesi, otomobil gibi dayanıklı tüketim mallarının imalatındaki düşüş dikkat çekici boyutta yavaşlama eğilimine girdi.
Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 oranında gerileyen dayanıklı tüketim malı imalatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre ocak ayında yüzde 25.7 oranında, şubatta yüzde 25.5, mart ayında ise 27.9, nisanda 15.4 olarak gerilemişti. 

Motorlu taşıtta kıpırdama
Sektörel bazda ise mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en büyük daralma yüzde 41,9 ile otomotiv imalatında gerçekleşti. Ancak, bu yılın daha önceki aylarına baktığımızda motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı olarak yer alan bu kalemde gerilemedeki artış dikkat çekti. Bu kapsamda bir önceki yılın aynı ayına kıyasladığımızda motorlu taşıt imalatında ocak ayında yüzde 60.2, şubatta 58.7, mart 53.1, nisan 50.2 olarak gerilemişti.
İmalat sanayinde motorlu taşıt imalatındaki gerilemeyi ikinci sırada bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 29.2’lik düşüşle makina ve teçhizat hariç metal ürünleri imalatı izledi. Bunu da yüzde 28.9’luk düşüşle de elektrikli makine ve cihazları imalatı takip etti. Tekstil üretimi yüzde 17, giyim sektörü yüzde 13.8, ana metal sektörü yüzde 25.2, makine ve techizat sektörü 18.1 daraldı.

Mobilya hareketlendi
Hükümetin vergi teşviği verdiği mobilya imalatında da kıpırdanma gözlendi. Mayıs ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre mobilya imalatında yüzde 10 oranında artış yaşandı.
Buna karşın mobilya imalatı ocak ayında geçen yılın sonuna göre yüzde 21,5 oranında düşüş göstermişti. Bu da hükümetin geçte olsa sağlamış olduğu kısmi vergi teşviğinin yaraları sardığını ortaya koyuyor. (Radikal)