Sanayi üretimi rekor kırdı

Sanayi üretimi mayısta yüzde 9 artarak hacim olarak şimdiye kadarki en yüksek düzeyine çıktı. Yılın ilk beş ayındaki üretim artışı da yüzde 5.4'le geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 5.1'in üzerine yükseldi.

İSTANBUL - Sanayi üretimi mayısta yüzde 9 artarak hacim olarak şimdiye kadarki en yüksek düzeyine çıktı. Yılın ilk beş ayındaki üretim artışı da yüzde 5.4'le geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 5.1'in üzerine yükseldi.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) toplam 2005 sanayi ürününün üretim bilgilerinden oluşturduğu aylık sanayi üretim endeksi mayısta yüzde 9 arttı. 1997 yılındaki aylık ortalama üretim düzeyi 100 kabul edilerek oluşturulan endeks ise 144.6'yla şimdiye kadarki en yüksek düzeyine ulaştı. Sanayi üretim endeksi bundan önce en yüksek noktaya 142.6'yla mart ayında yükselmişti. Geçen yıl mayısta ise sanayi üretimi yüzde 2.4 artmıştı.


Büyütmek için tıklayınız

Yatırım doludizgin
İmalat sanayisinin alt sektörleri incelendiğinde özellikle yatırım eğiliminin sürdüğü gözleniyor. Yeni işyeri açılışlarının göstergesi büro ve muhasebe ekipmanları mayısta yıllık bazda yüzde 258.4 artışla yatırım eğilimi ortaya koyuyor. Alt sektörler incelendiğinde mayısta madencilik sektörünün üretimi yüzde 8.3, imalat sanayi üretimi yüzde 9.1 ve elektrik, gaz ve su sektörünün üretimi de yüzde 9 artış kaydetti.
Mayısta özellikle imalat sanayi üretiminin bu ölçüde yüksek bir düzeyde artması giyim eşyası, ana metal, makine ve teçhizat, ulaşım araçları gibi alt sektörlerde yaşanan yüksek oranlı üretim artışları belirleyici oldu.
Sanayi sektörü bu yıla ocak ayındaki yüzde 6'lık üretim azalışıyla başlamıştı. Şubatta yüzde 5.9 olan üretim artış hızı martta yüzde 9.8'e, nisanda yüzde 7.1'e çıktı. Mayıstaki yüzde 9'luk büyümeyle ilk beş aydaki toplam üretim geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5.4 arttı. Geçen yılın ilk beş ayında yüzde 5.1'lik bir üretim artışı kaydedilmişti.
İlk beş ayda sanayi üretimindeki artış hızının geçen yılın üzerine çıkması bu yılın ikinci üç ayına ilişkin GSMH büyüme hızının geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 4.7'nin üzerinde gerçekleşme olasılığını artırdı.
Açıksız büyümek zor
Bu arada Türkiye bu yılın ilk çeyreğinde milli gelirinde 9 milyar dolarlık artış için 8.4 milyar dolar cari işlemler açığı vermek zorunda kaldı. Türkiye ilk kez bir çeyrekte yaratılan, milli gelirin yüzde 10'undan fazla bir cari açıkla karşılaştı. Merkez Bankası ve İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye ekonomisinin büyümek için cari işlemler açığına olan bağımlılığı bu yıl iyice belirginleşti. Ancak ekonomistlere göre, kurda yaşanan yükselme ekonominin büyüme hızını yılın ikinci yarısından itibaren önemli ölçüde yavaşlatacak.
Yatırım ve inşaat yine öncü
Mayı ayı sanayi üretiminin yıllık yüzde 9 artarak piyanın beklenti düzeyi olan yüzde 6.8'in üzerinde gerçekleştiğini vurgulayan Fortis araştırma bölümünce hazırlanan raporda şu değerlendirme yer aldı: "Geçtiğimiz aydaki gibi yatırım ve inşaat sektörüyle ilgili sektörlerin güçlü trendlerinin devam ettiği görülüyor. Yatırımlardaki olumlu görünümün maliyet kaynaklı fiyat baskısına işaret etmediğini göstermesine ek olarak, iç talepteki yavaşlama daha da belirgin hale gelse bile ihracatın güçlü trendiyle yıllık yüzde 5'lik GSMH büyümesi hedefinden bir sapma beklemiyoruz."
Rapora mevsimsel etkilerden arındırılarak bakıldığında ise mayıs ayı sanayi üretimi nisan ayına göre yüzde 1.1'lik artış gösterdi.