Sanayi üretimi serbest düşüşte

Sanayi üretimi serbest düşüşte
Sanayi üretimi serbest düşüşte
Aylık Sanayi Üretim Endeksi Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.6, bir önceki aya göre ise yüzde 0.2 azaldı.

ANKARA - Ana sanayi grupları sınıflamasına göre Eylül’de en yüksek düşüş yüzde 18.2’yle sermaye malı imalatında görülürken, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 10.1 oranında arttı.
TÜİK, Eylül ayı Aylık Sanayi Üretim Endeksi sonuçlarını açıkladı. Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8.6, bir önceki aya göre ise yüzde 0.2 azalış gösterdi. Beklentilerin üzerinde düşüş yaşayan Aylık Sanayi Üretim Endeksi, 2009 yılının 7 aylık döneminde yaşanan toparlanmanın ardından, Ağustos ayında düşüşe geçmişti. Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.3, bir önceki aya göre ise yüzde 5.7 azalış göstermişti. Eylül ayı, Aylık Sanayi Üretim Endeksi’nde sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Eylül ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6.4 azalarak 140.2’den 131.3’e, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 9.3 azalarak 112.1’den 101.7’ye, elektrik, gaz ve su sektörü endeksi ise yüzde 4.1 azalarak 119.2’den 114.4’e geriledi.

En yüksek düşüş sermaye malı imalatında görüldü
Ana Sanayi Grupları (MIGs) Sınıflamasına göre, 2009 yılı Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 18.2 ile sermaye malı imalatında görüldü.

Dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 10.1 arttı
MIGs Sınıflamasına göre diğer gruplar incelendiğinde, enerjinin yüzde 8.2, ara malı imalatının yüzde 8.0, dayanıksız tüketim malı imalatının yüzde 7.5 oranında düştüğü, dayanıklı tüketim malı imalatının ise yüzde 10.1 oranında arttığı görüldü.

İmalat sanayinde en yüksek düşüş yüzde 33.8’le diğer ulaşım araçlarında oldu
İmalat sanayi alt grupları incelendiğinde, en yüksek düşüş oranı yüzde 33.8’le diğer ulaşım araçlarının imalatında gerçekleşti. Bunu, yüzde 31.0’lık düşüş ile kok kömürü, rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etti. Bununla birlikte, en yüksek artış ise yüzde 23.3 ile büro makineleri ve bilgisayar imalatında gerçekleşti.(Anka)

bigPara.com