Sanayi üretimi 'şöyle böyle' gidiyor

Sanayi üretimi 'şöyle böyle' gidiyor
Sanayi üretimi 'şöyle böyle' gidiyor
Sanayi üretimi nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18.5 gerilemesine karşın düşüş önceki aya göre hız kesti. Martta sanayi üretimi düşüşü yüzde 20.9 olmuştu. Nisanda ise endeks önceki aya göre yüzde 1.4 artış gösterdi

İSTANBUL - Ekonomik büyümenin öncü göstergesi niteliğinde olan sanayi üretimindeki daralma geçen yılın aynı ayına göre nisanda da daralmaya devam etti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sanayi üretimi geçen yılın aynı ayına göre nisanda yüzde 18.5 düştü. Büyümeye yüzde 30 civarında etki eden toplam sanayi üretimiyle ilgili beklenti de bu orana yakın bir daralma olacağı yönündeydi.
TÜİK verilerine göre, toplam sanayi üretim endeksi mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.9, şubat ayında yine bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23.8, ocak ayında ise yüzde 21.3 daralmıştı. Sanayi üretimindeki daralma, krizin kendini hissettirmeye başladığı Ağustos 2008’den beri devam ediyor.

Dip göründü denilemiyor
Ancak bu yıl mart ayında hız kesmeye başlayan sanayi üretimindeki daralmanın nisan ayında da devam ettiği ve üretimin bir önceki aya göre (mart) yüzde 1.4 oranında arttığı görüldü.
Mart ayındaki artış ise şubat ayına göre yüzde 13.4 olmuştu. Nisan ayı verileri ekonominin son sekiz aylık dönemde ikinci kez bir önceki aydan daha düşük oranlı bir küçülmeyle karşılaşıldığını gösterdiği için olumlu. Ancak nisan ayında toplam sanayi üretimindeki artışın bazı alt sektörlerdeki ÖTV indirimlerine rağmen, mart ayının altında kalması krizde ‘dibin göründüğü’ konusundaki düşünceleri güçlendirmiyor.

En büyük daralma ‘oto’da
Ana sanayi grupları bazında, nisanda bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 41.8 daralma ile sermaye malı imalatında görülürken, aramalı malı imalatı yüzde 20, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 15.4, enerji yüzde 6.9 ve dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 4.2 oranında düşüş gösterdi.
Sektörel bazda ise nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en büyük daralma yüzde 50.2 ile otomotiv imalatında gerçekleşirken, bunu yüzde 35.2’lik düşüşle makina ve teçhizat hariç metal ürünleri imalatı, yüzde 33.2’lik düşüşle de kokkömürü rafine edilmiş petrol ünleri imalatı takip etti. Tekstil üretimi yüzde 19, giyim sektörü yüzde 10, ana metal sektörü yüzde 25, makine ve techizat sektörü 26 daraldı.

Nisanda yüzde 14 arttı
Otomotiv sektöründeki üretim daralmasının yılın ilk çeyreğinde yüzde 57’ye ulaşmasının ardından nisanda bir miktar yavaşladığı görünüyor. Bunda özellikle otomotiv fabrikalarının 16 Mart’ta uygulamaya giren ÖTV indiriminin etkisiyle üretime başlaması etkili oldu. Nisan ayında otomotiv ütretimi mart ayına göre yüzde 14 oranında artarken, yine ÖTV indirimi yapılan mobilyada da üretimin ayrnı dönemde yüzde 3.1 oranında arttığı görüldü.
Otomotivdeki ÖTV etkisinin ilk etapta stokları eritmesi ve ithalata da destek olması nedeniyle beklendiği ölçüde yüksek olmadığı ortaya çıktı.

Uzmanlar ne diyor?
Akbank Araştırma Bölümü, önümüzdeki aylarda üretimde yıllık bazda gerilemenin sürmekle beraber düşüş hızının bir miktar yavaşlayacağını tahmin ediyor. Bu kurum tarafından hazırlanan bilgi notunda “Son dönemde tüketimde görülen kısmı canlanmanın stok seviyelerini düşürmesi sanayi üretimini de önümüzdeki dönemde destekleyen bir unsur olacaktır. Beklentimiz mayıs ayında sanayi üretimindeki daralmanın yavaşlayacağı ve üretimdeki düşüşün yüzde 13 seviyesinde olacağı yönünde” görüşüne yer veriliyor.
TSKB Ekonomisti Başar Yıldırım veri sonrası yayımladığı raporda, “Nisan ayı verisi ile birlikte yıllık bazda daralmanın ardışık dokuzuncu ayını yaşıyoruz. Son rakamlar ile yılın ilk dört ayında sanayi üretiminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 21 düşüş gerçekleşmiş oldu. ÖTV indirimlerine bağlı öne çekilen talep ile birlikte eriyen stoklar mart ve nisan aylarında ilgili sektörlerde imalatın artmasına neden olurken; sanayi üretimdeki düşüşün ivme kaybettiği görülüyor” dedi. Yıldırım sözlerine şöyle devam etti:
“Ancak, vergi teşviklerinin haziran ayında sona ereceği ve son gelen yatırım teşviklerinin etkilerinin kısa vadede görülmeyeceği varsayımı ile mayıs başta olmak üzere ağustos ayına kadar devam edecek baz etkisinin de etkisiyle, önümüzdeki üç ayda yıllık düşüşlerin ortalama yüzde 19 seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.” 

Düşüşte dördüncüyüz
Nisan ayı sanayi üretimi oranları, dünyada Türkiye’nin sanayi üretimindeki gerilemede en üst sıralarda olduğunu gösteriyor. Bir çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke arasında Türkiye, bir yıllık sanayi üretimi düşüşünde  dördüncü sırada. Listede Japonya yüzde 31.2’lik düşüşle birinci sırada. İkinci sırayı ise yüzde 23.2’lik düşüşle Çek Cumhuriyeti alıyor. Türkiye ise yüzde 19.5 düşüş yaşayan Tayland’ın ardından yüzde 18.5 ile dördüncü sırada bulunuyor. Ekonomi dergisi The Economist’in açıkladığı nisan ayı sanayi üretimi listesinde Rusya’da yüzde 16.9, Brezilya’da yüzde 14.8, Amerika’da yüzde 12.5, Polonya’da yüzde 12.4, Şili’de yüzde 11.1, Tayland’da yüzde 9.7, Güney Kore’de ise yüzde 8.2’lik düşüş yaşandığı belirtiliyor. (Radikal)

Babacan: Kötüye gidiş yavaşladı
Sanayi üretimi rakamlarını da değerlendiren Devlet Bakanı Ali Babacan, sanayi üretimindeki kötüye gidişin yavaşladığını söyledi. Hem dünyada hem Türkiye’de düzelmeyle ilgili küçük küçük sinyaller görüldüğünü, ancak henüz ‘En kötüyü gördük bundan sonra her şey daha iyi olacak, bir düzelme trendine girdik’ demek için erken olduğunu kaydeden Babacan, birkaç ay daha dünyayı ve Türkiye’yi izlemek gerekeceğini söyledi.