Sanayi üretimi yıllık yüzde 5.5 arttı

Sanayi üretimi yıllık yüzde 5.5 arttı
Sanayi üretimi yıllık yüzde 5.5 arttı
Ekonomik büyümenin önemli öncü gestergelerinden sanayi üretimi, seçim öncesindeki gerilemenin ardından, haziran ayında aylık ve yıllık bazda yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sanayi Üretim Endeksi verilerine göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi Haziran'da bir önceki aya göre yüzde 2.4  ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.5 arttı. Sanayi üretimi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.6 ve geçen yılın aynı çeyreğine göre de yüzde 3.9 arttı.

TÜİK'in geçen ay açıkladığı verilere göre, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 2.0 azaldı ve böylece sanayi üretiminde Mayıs sonu itibarıyla yıllık bazdaki artış yüzde 2.4 düzeyinde kaldı.Haziran ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 1.3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3.3 artarken elektrik , gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 3.4 azaldı.

Yıllık bazda ise, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 6.6 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6.9 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1.4 arttı.Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Haziran ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 13.3 ile dayanıklı tüketim malı üretiminde gerçekleşti.

İmalat sanayi alt sektörleri arasında aylık bazda en yüksek artış yüzde 32.9 ile diğer ulaşım araçlarının üretiminde yaşandı. Bu artışı, yüzde 19.8 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin üretimi, yüzde 12.0 ile başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman üretimi izledi.Aynı dönemde en yüksek düşüş de yüzde 8.5 ile deri ve ilgili ürünlerin üretiminde gerçekleşti. Bu düşüşü, yüzde 4.6 ile içeceklerin üretimi, yüzde 2.2 ile giyim eşyalarının üretimi izledi.

DHA

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  TÜİK

  ,

  Ulaşım

  ,

  elektrik

  ,

  takvim

  ,

  sanayi