Sanayi üretiminde artış

Sanayi üretiminde artış
Sanayi üretiminde artış
Sanayi üretim endeksi Mayıs ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,9 arttı

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Mayıs ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Mayıs ayında 2011 yılının aynı ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 4,2, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 5,8 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 7,3 artış kaydedildi.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks de Mayıs ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,9, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,1 artış gösterdi.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE GELDİ
Sanayi üretimin beklentilerin üzerinde gelmesine ilişkin uzmanlar, büyümeye yönelik verilerin öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen sanayi üretim verilerine bakıldığında, Türkiye'nin yıl sonu büyüme hedefleri konusunda kötümser olanların hedefleri konusunda değişikliğe gidebileceğini belirtiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TUİK) açıkladığı verilere göre mayıs ayı toplam sanayi üretimi piyasa beklentilerinin neredeyse iki katı olan yüzde 5,9 olarak (Beklenti: yüzde 3,2) açıklandı. Türkiye özelinde son açıklanan büyüme ve enflasyon verilerinin ardından beklentilerden oldukça yüksek gelen sanayi üretim verisinin yıl sonu büyümeye yönelik beklentilerin yükselmesine neden olabileceği kaydediliyor.

Uzmanlar, büyümeye yönelik verilerin öncü göstergelerinden biri olarak kabul edilen sanayi üretim verilerine bakıldığında, Türkiye'nin yıl sonu büyüme hedefleri konusunda kötümser olanların hedefleri konusunda değişikliğe gidebileceğini belirtiyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın cuma günü yaptığı konuşmada da beklenti anketlerine önem verdiklerini ve piyasa beklentilerinin kendi hedefleri paralelinde olmasının işlerini daha da kolaylaştıracağı yönündeki açıklamaları bulunduğunun altını çizen uzmanlar, olumlu açıklanan her verinin Türkiye'ye para girişini de artıracağını kaydediyorlar.(aa)

bigPara.com