Sanayi üretiminde hızlı artış

Sanayi üretiminde hızlı artış
Sanayi üretiminde hızlı artış
TÜİK verilerine göre, sanayi üretiminde 2011 yılında yıllık ortalama artış yüzde 8,9 oldu

Sanayi üretiminde hızlı artışAA8 Şubat 2012TÜİK verilerine göre, sanayi üretiminde 2011 yılında yıllık ortalama artış yüzde 8,9 oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre, 2011 yılı Aralık ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 2,7 arttı.

Buna göre, Aralık ayında 2010 yılının Aralık ayına göre, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 6,7, imalat sanayi sektörü endeksinde yüzde 2,7 ve elektrik , gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 10,3 artış kaydedildi.

Sanayi üretim endeksi, 2011 yılı Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7 arttı. Sanayi üretiminde 2011 yılında yıllık ortalama artış ise yüzde 8,9 oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2011 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2,7 artış gösterdi.

Sanayi üretimi 2011 yılının Aralık ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,7, Kasım ayına göre ise yüzde 11,4 arttı.

Sanayi üretiminde 2011 yılında yıllık ortalama artış ise yüzde 8,9 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2011 yılı Aralık ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, Aralık'ta 2010 yılının Aralık ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 6,7, imalat sanayinde yüzde 2,7, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 10,3 artış görüldü.

Takvim etkisinden arındırılmış endeks, 2011 Aralık'ta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi de Aralık'ta Kasım ayına göre yüzde 2,7 artış kaydetti.

En yüksek artış sermaye malı imalatında

Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, Aralık ayında 2010'un aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 13,5 ile sermaye malı imalatında kaydedildi. Bunu, yüzde 11,2 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 6,1 ile enerji ve yüzde 0,9 ile ara malı imalatı izledi. Bu dönemde dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 1,5 geriledi.

İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 140,3 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı aldı.

Bunu, yüzde 17,8 ile mobilya hariç ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı, yüzde 16,9 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatı takip etti.

Bu dönemde en fazla üretim azalışı yüzde 18,5 ile tütün ürünleri imalatında görüldü. İçeceklerin imalatında da bu dönemde yüzde 14,9'luk azalış yaşandı.(aa)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107810210781021

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kağıt Üstündeki Veriler - Semih_mehmet

  O kadar ciddi bir kavram bozunmasi yasıyoruz ki ortaya atılan verileri doğru analiz etmek icin gercekten temel bilimlerdeki alt yapının da sağlam olmai gerekiyor. Bu sebeple ekonomi egitimi daha ilkokul çağında verilmeli. Şimdi yazıda bize cok moral verici veriler var ama bu memlette hergüne iflas eden sürü le firma var. Birinci yanılgı, verilerin doğru olduğu yanılgısı. Türkiye de ekonominin merkezinde banka diye bir olgu vardır. Bankacılık sisteminin kendisine gore bir değerleme yapısı vardır. Bu değerleme yapısına gore muteber olan firmalar ve olmayan firmalar vardır. Birçok firma da dönüşümünü bu değerlendirmeden alacağı olumluluga bağlanmıştır. Bu olumluluga bilançolarda negatifligi kaldırmaz. Bu sebeple firmalar bankalardan aydalanmak icin iyi de olsalar kötü de olsalar iyi görünmek zorundadır. Bu durum sürekli kar eden bir yapının görünmesi anlamına gelir. Bu sebeple kağıt üstündeki veriler cok anlamlı değildir. cogu firma maliyetine satışlar yaparak bu görüntüyü ayakta tutmaya çalışır. Giderlerini yetei kadar gösterememen firmalarda bu maliyetine satışlar kar ediliyormuş görüntüsünü verir. Maalesef cogu firma bu sebeple ya banka borcunun odenememesi ya da kar etmedebkar etmiş olmaktan dolayı vergi borcunun odenememesi durumu arasında kalmıştır. Bu sebeple üretilmedik artış kavramı üretici aktörlerin bu artistan ne kadar kar sağladıklarının ciddi anlamda ele alinmamai durumunda yanıltıcı olur.