Sanayi üretiminde yüzde 9.5'lik artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre toplam sanayi üretimi temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.5 artarak hemen hemen beklentiler doğrultusunda gerçekleşti.

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre toplam sanayi üretimi temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9.5 artarak hemen hemen beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre sanayi üretimi yılın ilk yedi ayında ortalama yüzde 7 oranında artış gösterdi. Geçen yıl aynı dönemde ise yüzde 3.6 artmıştı. Hükümetin yıl sonu büyüme öngösürü ise yüzde 6 düzeyinde bulunuyor.
Bu arada TÜİK haziran ayında yüzde 11.4 olarak açıkladığı sanayi üretimi artışını yüzde 11.2'ye revize etti.
Sanayi üretimi, 2006 yılı ocak ayında yüzde 6 oranında azalırken, bu yıl şubat ayında yüzde 5.9, mart ayında yüzde 9.8, nisan ayında yüzde 7.1, mayıs ayında yüzde 9 ve haziran ayında yüzde 11.4, temmuz ayında da yüzde 9.5 artış gösterdi. Sanayi üretiminin, 2005 yılının temmuz ayında ise yüzde 1.4 gerilediği hesaplanmıştı.
TÜİK endeksine göre, temmuz ayı üretimi madencilik sektöründe yüzde 13.6, imalat sanayinde yüzde 9.5, elektrik, gaz ve suda yüzde 7.9 oranında arttı. Bu yıl, imalat sanayi alt sektörleri itibarıyla üretimi temmuz ayında en fazla artan sektör, yüzde 152.2'lik artışla büro, muhasebe ve bilgi işlem makineleri imalatı oldu.