Sanayi üretimindeki artış yüzde 8.2

Sanayi üretimi, bu yılın ağustos ayında yüzde 8.2 arttı. Üretim, geçen yılın ağustos ayında yüzde 12.2 artış göstermişti. Yılın sekiz ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.3 artış yaşandı.

ANKARA - Sanayi üretimi, bu yılın ağustos ayında yüzde 8.2 arttı. Üretim, geçen yılın ağustos ayında yüzde 12.2 artış göstermişti. Yılın sekiz ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.3 artış yaşandı. Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), verilerine göre, ağustosta madencilikte yüzde 3.6, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 9.8, imalat sanayiinde yüzde 8.2 artış oldu. Geçen yılın aynı ayında toplam sanayi üretimindeki artış yüzde 12.2 olurken, üretim madencilikte yüzde 5.2, imalat sanayiinde yüzde 13.2, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 5.8 olmuştu.
Bu yıl ağustosta, imalat sanayi alt sektörleri itibarıyla üretim, en fazla yüzde 98.1 ile metal eşya sanayi (makine ve teçhizat hariç) imalatında oldu. Tekstil ürünleri imalatı yüzde ise 18.6 azaldı. Sanayi üretimi yılın 8 aylık döneminde ise toplamda yüzde 4.3 arttı. Bu geçen yılın sekiz ayında yüzde 12.6 idi.