Sanayiciler vergiyi unuttu

Sakarya'da, 2005 yılına ilişkin verilen beyannamelere göre en fazla Gelir Vergisi ödeyecek ilk 100 içindeki rekortmenlerin 25'i eczacılardan oluştu.

SAKARYA - Sakarya'da, 2005 yılına ilişkin verilen beyannamelere göre en fazla Gelir Vergisi ödeyecek ilk 100 içindeki rekortmenlerin 25'i eczacılardan oluştu. İlde, 2005 yılı vergilendirme döneminde ilk 100'e giren mükelleflere tahakkuk eden, 5 milyon 561 bin 842 YTL tutarındaki vergi toplamı içinde eczacıların payı ise 1 milyon 75 bin 817 YTL olarak belirlendi. Bir eczacı da ildeki en yüksek vergi veren altıncı kişi oldu.
Sakarya Eczacılar Odası Başkanı Füsun Çetin, eczacıların çok kazandıkları için değil yaptıkları her faaliyetin faturalı olması nedeniyle vergi rekortmenlerinin arasında çoğunluğu oluşturduklarını söyledi. Her yıl vergi rekortmenleri listesinde olması gereken iş kollarının yer almadığını savunan Füsun Çetin şunları söyledi:
'Verginizi doğru beyan edin'
"O iş kolları listeye girmediği için bizler yer alıyoruz. Diğer bir neden ise girdilerimiz ve çıktılarımız faturalı olduğu için. Eczacılar çok kazandıkları için değil yaptıkları her faaliyet faturalı olduğu için vergi rekortmenleri arasında bulunuyor. Bizim yaptığımız her faaliyet kayıt içi ekonomi içerisinde yer alıyor. Kayıt dışı ekonomiye hiçbir şey yapamıyorlar. Her iş ve meslek grubunu vergilerini doğru beyan etmeye davet ediyoruz."
Sakarya Vergi Dairesi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Grup Müdürü Orhan Biter de beyanname sonuçlarının değerlendirileceğini bildirdi. Biter, "Vergi mükelleflerinin beyanları ile ilgili gereken incelemeler yapılacaktır. Mükelleflerin geçen yıllarda beyan ettikleri kazanç ile 2005 karşılaştırmaları, diğer yıllarda vergi ödeyen ancak bu yıl ödemeyenler, hangi iş kollarının yer almadığı ve bunların nedenleri araştırılıp gereken uygulamalar yapılacaktır" diye konuştu.