Sanayide çark rekora döndü

Sanayi sektöründe çarklar eylülde yeniden hızlı dönmeye başladı. Eylülde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3 artan sanayi üretimi hacim olarak da Türkiye tarihinin en yüksek noktasına çıktı.

ANKARA - Sanayi sektöründe çarklar eylülde yeniden hızlı dönmeye başladı. Eylülde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.3 artan sanayi üretimi hacim olarak da Türkiye tarihinin en yüksek noktasına çıktı. Sanayi üretiminde yılın ilk dokuz aylık dönemindeki artış ise yüzde 4.9 olarak gerçekleşti. Devlet İstatistik Enstitüsü'ne ağustosta sanayi üretiminde başlayan canlanma eylülde hızlanarak devam etti. 1997'deki ortalama sanayi üretimi 100 kabul edilerek oluşturulan endeks eylülde yüzde 9.3 artarak 143'le şimdiye kadarki en yüksek düzeyine çıktı.
Sanayi üretimi bu yıl ocakta yüzde 5 ve şubatta da yüzde 10.7 oranında artmış, izleyen aylarda ise artış hızını yavaşlatmıştı. Martta yüzde 3.4, nisanda yüzde 5, mayısta yüzde 2.4, haziranda yüzde 1.8 artan üretim, temmuzda yüzde 0.4 oranında azalmıştı. Üretim ağustosta ise yüzde 7.9 oranında artış kaydetti. Eylülde imalat sanayi üretimi yüzde 10 artarken, madencilik sektörü üretimindeki artış yüzde 1.4'te kaldı.
Bu arada bu yılın ikinci üç aylık döneminde yüzde 3'e kadar inen sanayi üretimindeki artış hızı, yılın üçüncü üç aylık döneminde yeniden yüzde 5.6'ya yükseldi. Artışın GSMH büyüme oranına 1.5 puanlık katkı yapması bekleniyor. Bu gelişme yüzde 3.4'e kadar gerileyen GSMH büyüme hızının üçüncü üç aylık dönemle birlikte yeniden canlandığına da işaret ediyor.