Sanayide çarklar yavaşladı

Sanayide çarklar yavaşladı
Sanayide çarklar yavaşladı
Sanayi üretimi ocakta yüzde 1,5 ile son 26 ayın en düşük artışını gerçekleştirdi. Ekonomide öngörülen yumuşak iniş belirginleşti

Ekonomide beklenen yumuşak inişin en belirgin işareti ocak ayı sanayi üretiminden geldi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı verilere göre, sanayi üretim endeksi, baz etkisinin yanı sıra neredeyse bütün alt gruplarda görülen yavaşlamanın etkisiyle, ocak ayınıda yüzde 1,5 ile son 26 ayın en düşük artışını kaydetti. Piyasalar ocakta sanayi üretim endeksinde yüzde 4 artış bekliyordu. Ekonomistler, açıklanan verinin ekonomik aktivitede önemli bir ivme kaybı olduğuna ve yavaşlamanın devam ettiğine işaret ettiğini söyledi. Ekonomideki yavaşlamanın önümüzdeki dönem de devam edeceğinin altını çizen analistler, küresel koşulların da uygun olması durumunda parasal gevşemenin önünün açılabileceğini kaydetti. Takvim etkisinden arındırılmış endeks ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,3, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 3,1 azalış gösterdi.

Ocakta 2011 yılının ocak ayına göre, sanayiinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 2,2 azalış, imalat sanayinde yüzde 0,4, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 9,6 artış görüldü. Ana Sanayi Grupları Sınıflaması’na göre, ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 5,7 ile enerjide görüldü. Bunu, yüzde 1,4 ile dayanıklı tüketim malı imalatı, yüzde 1 ile ara malı imalatı, yüzde 0,7 ile de dayanıksız tüketim malı imalatı izledi. Bu dönemde sermaye malı imalatı yüzde 0,5 geriledi. İmalat sanayi alt sektörlerine bakıldığında artışta ilk sırayı yüzde 46,7 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı aldı. Bunu, yüzde 18,3 ile tütün ürünleri imalatı, yüzde 14,5 ile makine ve teçhizat hariç fabrikasyon metal ürünleri imalatı, yüzde 14,2 ile mobilya hariç ağaç ve ağaç mantarı ürünleri imalatı takip etti. Bu dönemde en fazla üretim azalışı yüzde 35,1 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında görüldü. Kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında da bu dönemde yüzde 20,2’lik azalış yaşandı.

Ocakta yüzde 15 düşüş
Sanayi üretimi endeksi ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 15 oranında azaldı. Endeksin aylık bazda gelişimi incelendiğinde, sanayi üretimi, 2011 yılı ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 13,1, şubat ayında yüzde 4,2 oranında gerilemişti. 2011 yılı mart ayında sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 12,9 artmış, nisanda yüzde 3,6 gerilemişti. Mayısta yaşanan yüzde 3 artışın ardından endeks, haziranda yüzde 1,1 artmıştı. Temmuz ayında endeks bir önceki aya göre yüzde 0,2, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 7,1 oranında gerilemişti. Eylül ayında 6,9 artış gösteren endeks, ekimde yüzde 8,7 artmıştı. Sanayi üretimi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 8,6 oranında gerilerken, aralıkta bir önceki aya göre yüzde 11,5 artış göstermişti.

Hızımız 120 kilometreden 90’a indi
Sanayi üretim endeksinde 2005 yılından bu yana en yüksek ocak ayı seviyesinin bu yıl yakalandığını belirten Bilim , Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, “Bugünkü rakam bile Türkiye’de çarkların döndüğünü gösteriyor. Ama bunu çok hızlı, yüksek hızla dönen bir çark olarak ifade etmeyelim. Bu normal bir dönüş, geçen seneye göre hızımız biraz yavaşlayacak” dedi. Bunun öngörülen bir durum olduğuna işaret eden Ergün, “Orta vadeli programı bu öngörülerle hazırladık. Nitekim, öngörülerimizle paralel olarak 2012 büyüme beklentimizi de yüzde 4’te tuttuk. Bu ihtiyatlı bir büyüme oranı ve Türkiye yıl sonunda bu rakamı çok rahatlıkla yakalayacaktır” dedi. Bu yılın Türkiye’nin sanayi üretiminde, ihracatında önemli bir ivmenin yakalanacağı, artışın olacağı bir yıl olacağını ifade eden Ergün, teknolojiyi geliştirenlerin, AR-GE ve inovasyon yapanların yoluna daha emin adımlarla devam edeceğini sözlerine ekledi.(radikal)

bigPara.com