Sanayide 'Gümüş Devrimi'

Sanayide 'Gümüş  Devrimi'
Sanayide 'Gümüş  Devrimi'
Ar-Ge çalışmalarına yılda ortalama 1.5 milyar dolar ayıran Xerox'un geliştirdiği 'gümüş mürekkep' teknolojisi ile elektrik devreleri her yüzeye basılabilecek.
Haber: Can Mumay - can.mumay@radikal.com.tr / Arşivi

Katlanabilir cep telefonu, tüy gibi televizyon, akıllı süt kutusu ve ilaç kutuları için geri sayım başladı. Uzun zamandır milyarlarca dolarlık Ar-Ge yatırımları yapılan gümüş mürekkebi teknolojisi nihayet hayat buluyor.
Dijital görüntüleme, bilgisayar, renk bilimi, elektronik sistemler ve baskı teknolojileri alanlarında yaptığı araştırma geliştirme çalışmalarına her yıl ortalama 1.5 milyar dolar ayıran Xerox’un geliştirdiği gümüş mürekkep teknolojisi ile elektrik devreleri her yüzeye basılabilecek.
Teknoloji dünyası için ‘devrim’ olarak gösterilen gümüş mürekkebi üzerinde 2001’den beri büyük bir çalışma yürütülüyor. Bu sayede kilolarca ağırlığı olan elektrik devreleri ve çipler kuş gibi hafifleyecek.
Xerox Türkiye Teknoloji ve Servis Operasyonları Direktörü Fırat Matur, “Bu teknoloji ile elektronik cihazların ağırlıkları ciddi bir biçimde azalacak. Bu şekilde nakliye masrafları da düşecek” diyor. Xerox Türkiye Pazarlama Direktörü Ayşen Şişman da gümüş mürekkebinin önümüzdeki aylarda sanayide kullanılmaya başlanacağını belirtiyor. Şişman, “O tarihten sonra nakliye ve elektronikte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” diyor. Yeni teknoloji ile ana materyal olarak kullanılan altın ve bakır elektrik devrelerinden kademeli olarak çıkacak. 

Televizyon zayıflıyor

Bu teknoloji ile örneğin şu anda 12 kilo olan 107 ekran LCD bir televizyonun ağırlığı 4 kilodan az olabilecek. 


Nasıl çalışıyor?
3 boyutlu gümüş mürekkep baskı sistemi, 700 derecede eriyebilen gümüşü 150 derecede eritip, istenen yüzeye zarar vermeden baskı yapmaya imkân tanıyor. Normal bir yazıcı hızı ile çalışan sistem, 4-5 saatte hazırlanabilen bir elektrik devresini 3 saniyede hazır hale getiriyor.Kâğıttan cep telefonu

Gümüş, bakırdan daha iletken bir madde. Bu özelliği nano teknoloji alanında çığır açacak. Kâğıt kadar ince cep telefonları teknolojisinin en önemli aktörü olacak.Son kullanma tarihini hatırlatacak
Beklenen yeniliklerin önemli bir bölümü gıda alanında yaşanacak. Yıllardır bilişim fuarlarında konuşulan ‘akıllı gıda’ konsepti gümüş mürekkep ile gerçek olacak. Bu sayede süt kutusunun üzerine basılacak olan devre, akıllı buzdolabı ile entegre çalışacak ve son kullanma tarihini tüketiciye hatırlatacak. İlaç kutuları, içinde kaç ilaç kaldığını haber verecek.


Artık her ürün güneş enerjisi ile çalışabilecek
Gümüş mürekkebi Türkiye gibi enerjiye çok para harcayan ülkeler için çok önemli. Devrelerin üstüne güneş pili entegre edilebilmesine imkân sağladığı için her ürünü güneş enerjisinden faydalandırmak mümkün olacak. Mühendislerin hayal gücüne göre gelişecek olan bu sistemin hedef sektörlerinin başında otomotiv geliyor.