Sanayide ilk düşüş

DİE verilerine göre sanayi üretim artış hızında 2005 başından itibaren görülen yavaşlama ilk kez gerilemeye dönüştü. Temmuzda büyüme yüzde 0.3 azaldı. İmalat sanayi üretimi de geçen yıla göre yüzde 1.3 geriledi.


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL - Sanayi üretiminde, kriz döneminin ardından Mart 2002'den itibaren yaşanan büyüme süreci 40 ay aradan sonra temmuzda kesintiye uğradı.
Sanayi üretim artış hızında bu yılın başından itibaren görülen yavaşlama, temmuz ayında yüzde 0.3'le azalmaya dönüştü. İmalat sanayi üretimindeki azalma ise yüzde 1.3 oldu. DİE, temmuz ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Sanayi üretiminde krizle birlikte Şubat 2001'de başlayan gerileme, Şubat 2002'de yüzde 5.5 olan azalışla sona ermişti.
Bu tarihte 85.8 olan sanayi üretim endeksi, Mart 2002'den başlayarak sürekli artış göstererek, 2004 yıl sonunda 128.6 değerine ulaşmıştı. Sanayi üretim artışı, hız kesmekle birlikte bu yılın ilk yarısında da artış trendini sürdürdü. Ancak sanayi üretim artış hızında bu yılın başından itibaren görülmeye başlanan yavaşlama ilk kez temmuzda gerilemeye dönüştü.
Madencilik kurtaramadı
İmalat sanayi üretiminde temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.3'lük azalma kaydedildi. Madencilik sektöründe yüzde 2, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 7.2 artış yaşanması nedeniyle toplam sanayi üretimindeki düşüş yüzde 0.3 oldu. Böylece sanayi üretim endeksi haziran ayındaki 133.3 seviyesinden 132 endeks değerine düştü. Temmuz ayı sonuçlarıyla birlikte ilk yedi aylık sanayi üretim artışı yüzde 3.7'ye düştü. Madencilik sektöründeki üretim bu yılın ilk yedi ayında yüzde 16.9, elektrik, gaz ve su sektörü ise yüzde 6.6'lık artış kaydetti. İmalat sanayi sektöründe ise yılın ilk yedi ayındaki artış hızı sadece yüzde 3'te kaldı.