Sanayide kapasite kullanımı arttı

Sanayide kapasite kullanımı arttı
Sanayide kapasite kullanımı arttı
İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı ayına göre 7,9 puan artış gösterdi.

Kapasite kullanım oranı, yüzde 75,6 olarak belirlendi. Kapasite kullanım oranlarında geçen yılın aynı ayına göre tüm mal gruplarında artış gözlendi. Merkez Bankası , aralık ayında imalat sanayinde faaliyet gösteren bin 971 işyerinin katılımıyla gerçekleştirilen “İktisadi Yönelim Anketi” sonuçlarını açıkladı. 

Buna göre, mal grupları itibariyle kapasite kullanım oranlarında 2009'un aynı ayına göre, “dayanıklı tüketim malları”, “dayanıksız tüketim malları”, “tüketim malları”, “gıda ve içecekler”, “ara malları” ve “yatırım mallarında” artış gözlendi. 

Aralık'ta kapasite kullanım oranı, geçen yılın aynı ayına göre “dayanıklı tüketim mallarında” 8,6 puan artışla yüzde 73,4, “dayanıksız tüketim mallarında” 5,9 puan yükselişle 74,7, “tüketim mallarında” 6,4 puan artışla 74,5, “gıda ve içeceklerde” 5 puan yükselişle 73,3, “ara mallarında” 9,5 puan artışla 78, “yatırım mallarında” 14,7 puan yükselişle 70,9 oldu.

SEKTÖRLERE GÖRE KAPASİTE KULLANIM ORANLARI
İkili sektörlere göre, en yüksek kapasite kullanım oranı, yüzde 83 ile kimyasalların ve kimyasal ürünlerin imalatında görüldü.
Bunu yüzde 82,8 ile bilgisayarların elektronik ve optik ürünlerin imalatı, yüzde 82 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımı, yüzde 80,1 ile tekstil ürünlerinin imalatı izledi. 

Kapasite kullanım oranı en düşük alanların başında yüzde 54,1 ile diğer imalatlar, yüzde 60,2 ile içeceklerin imalatı ile yüzde 68,7 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı geldi.(AA)

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Merkez Bankası