Sanayide kriz aşılıyor

Sanayi üretimindeki büyüme oranı geçen yılın son üç aylık döneminde hız keserek yüzde 4.4 düzeyinde kalırken, yılın tümündeki üretim artışı yüzde 9.8 oldu.

ANKARA - Sanayi üretimindeki büyüme oranı geçen yılın son üç aylık döneminde hız keserek yüzde 4.4 düzeyinde kalırken, yılın tümündeki üretim artışı yüzde 9.8 oldu. Son çeyrekteki düşüşe rağmen Türkiye geçen yıl kriz sonrası dönemin en yüksek sanayi üretim artışına ulaştı.
Devlet İstatistik Enstitüsü, ekim-aralık ayını kapsayan geçen yılın dördüncü üç aylık dönemine ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı. Buna göre söz konusu dönemde özel sektör sanayi üretimi, 2003'ün aynı dönemine göre yüzde 4.5, kamu sektörünün üretimi ise yüzde 4 arttı. Yılın son çeyreğinde toplam sanayi üretimi artışı ise yüzde 4.4 oldu.
2003 yılının aynı döneminde yüzde 10.7, 2004 yılının birinci üç aylık döneminde yüzde 10.6, ikinci üç aylık dönemde yüzde 16.2 ve üçüncü üç aylık dönemde de yüzde 8.5 olan üretim artış hızının son çeyrekte önemli ölçüde hız kesmesi, DİE'nin 31 Mart'ta açıklayacağı geçen yılın dördüncü dönemine ilişkin GSMH büyüme hızının da yüzde 5'in altında da kalabileceği sinyalini verdi.
Geçen yılın dördüncü üç aylık döneminde madencilik sektörünün toplam üretimi yüzde 7.7, imalat sanayi üretimi yüzde 4.2 ve elektrik, gaz ve su üretimi ise yüzde 4.2 arttı.
Artış neden düşük kaldı
Alt sektörler itibarıyla bakıldığında üretim artışının hız kesmesinde sektör içinde yüksek ağırlığı olan kök kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünlerindeki yüzde 8'lik, gıda ve içecekteki yüzde 2.1'lik, tütün ürünleri imalatındaki yüzde 23.9'luk tekstildeki yüzde 4.6'lık, elektrikli makine ve cihaz üretimindeki yüzde 8.4'lük azalışların belirleyici olduğu gözlendi.
Buna karşılık özellikle taşıt araçlarındaki yüzde 15.8 oranındaki artışın yanı sıra, ana metal sanayiindeki yüzde 9.7'lik, kimyasal maddelerdeki yüzde 8.9'luk büyümeler ise toplam sanayi üretim artışını yukarı çekti.
Yılın tümünde ise kamu sektörünün toplam sanayi üretimi sadece yüzde 1.6 artarken, özel sektör üretimi yüzde 12.1 büyüme kaydetti. Üretimdeki toplam büyüme ise yüzde 9.8 düzeyinde gerçekleşti. Sanayi üretimi 2002 yılında yüzde 9.5, 2003 yılında yüzde 8.7 artmıştı.