Sanayinin gizli devi

İSO'nun her yıl açıkladığı Türkiye'nin en büyük ikinci 500 sanayi kuruluşları listesinde ilk kez birinci olan şirket adını açıklamayı reddetti.

EKONOMİ SERVİSİ- İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl yapılan Türkiye sanayisinin en büyük ikinci 500 şirketi araştırması bu yıl gizli birinci çıkardı. Türkiye’nin en büyük ikinci 500 şirketinin birincisinin ismini ve satış rakamlarını açıklamak istememesi İstanbul Sanayi Odası’nı da rahatsız etti. İSO Başkanı Tanıl Küçük “Şirketle, isimlerinin açıklanması için görüştük. Ancak kabul etmediler” dedi.
 

2007 kârına ulaşılamadı 
İSO ikinci 500 listesi dün açıklandı. Üretimden satışlarda ilk sırayı alan sanayi kuruluşunun ismi açıklanmazken, ikinci sırada 159.6 milyon lira ile Cam Elyaf Sanayi yer aldı. 2010 yılı İkinci 500 çalışmasında 8. sırada yer alan Hema TRW Otomotiv Direksiyon Sistemleri 2011 yılında 159.5 lirayla üçüncü sıraya kadar yükseldi. Üretimden satışlar sıralamasına göre, İkinci 500 kapsamındaki ilk 5 kuruluşun tamamı özel sektör kuruluşlarından oldu.
İSO Başkanı Tanıl Küçük, 2011’in birinci 500 gibi ikinci 500 açısından da genel eğilim itibariyle, satışlardaki artışların kârlılığa yansımadığı bir yıl olarak göründüğünü söyledi. Üretimden satışlar ve toplam satışların bir önceki yıla göre artarken, kârlılığın bozulduğunu, borçluluk oranlarının yükseldiğini ve katma değer artışının yavaşladığını belirten Küçük, Türkiye her ne kadar krizden çıkışta büyük başarı ortaya koymuş olsa da, sanayi kuruluşları cephesinden bakıldığında, kârlılıktaki kayıpların henüz telafi edilemediğini belirtti. Satış hasılatında 2007 değerlerine ulaşıldığını söyleyen Küçük, kâr ve zararda ise 2007’nin gerisinde kalındığını vurguladı.

bigPara.com