Sandık, ödemeleri kesti

Emekli Sandığı, 1 Eylül'den bu yana hastane ve eczanelerle tıbbi malzeme alan emeklilere ödeme yapamıyor. Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer...

ANKARA- Emekli Sandığı, 1 Eylül'den bu yana hastane ve eczanelerle tıbbi malzeme alan emeklilere ödeme yapamıyor. Emekli Sandığı Genel Müdürü Mehmet Ali Özyer, Hazine'den nakit akışının azalması sonucu, Emekli Sandığı harcamalarında sıkıntıyla karşı karşıya kalındığını söyledi. Ağustosta emekliye ayrılan memur sayısında ciddi bir artış olduğunu belirten Özyer, bunun da kurum bütçesine ek bir yük getirdiğini söyledi.
Özyer, şöyle dedi: "Ağustostaki emekli ikramiyelerindeki artış bu açıdan bizi zorladı. Diğer yandan emeklilere, 'ek ödeme' adı altında 122 milyon YTL'lik ödeme yaptık. Vergi iadesi yerine getirilen ek ödeme akabinde Hazine'ce bize ödeniyordu. Ancak bu kez söz konusu bu paranın gelişinde de bir gecikme meydana geldi. Sonuçta, sağlık ödemelerini durdurduk. Bu şartlarda ödeme yapmak için banka kredisi alma dışında bir seçenek yoktu. Kredi faizi ödememek için de bu yolu tercih ettik.