Şanghay Expo'da, Türkiye Pavyonu büyük ilgi

Şanghay Expo'da, Türkiye Pavyonu büyük ilgi
Şanghay Expo'da, Türkiye Pavyonu büyük ilgi
Şanghay EXPO 2010'u ziyaret edenlerin sayısı 30 milyona yaklaşırken, Türkiye Pavyonu ise yüzde 10'luk hedefinin de üzerine çıkarak, 3 milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırladı.

ANKARA- Türkiye Pavyonu, "Yüzyılın tanıtım fırsatı" olarak adlandırılan Şanghay EXPO 2010 Dünya fuarına birçok yönüyle damgasını vurarak ön plana çıktı. Türkiye Pavyonu, çok sayıda özelliğiyle dikkat çektiği fuarın 187’si ülke olmak üzere 246 katılımcısı arasında öne çıkarak, en çok ilgi çeken ve ziyaret edilen cazibe merkezleri arasında yer alıyor.

"TÜRKİYE MASALSI KIRMIZI KUTU"
Türkiye Pavyonu’nun gördüğü bu ilgi, EXPO otoriteleri, Çin basını ve uluslararası medya kuruluşları tarafından da sık sık dile getiriliyor. Öne çıkan çeşitli özellikleriyle de adından bahsettiren Türkiye Pavyonu’nun Çatalhöyük temalı yapısı, "Masalsı kırmızı bir kutu" olarak nitelendiriliyor.

Türkiye Pavyonu için "Mutlaka gezilmeli, yaşamınızda bir daha bulamayacağınız bir fırsat" gibi değerlendirmeler yapılırken, pavyonun Anı Defterinde ziyaretçilerin en çok kullandığı "muhteşem", "şoke edici", "mükemmel", "eşsiz" gibi ifadeler dikkati çekiyor.

"360 DERECE İSTANBUL"
Fuar alanındaki en etkili sunumlardan biri olarak değerlendirilen, özel bir çekim tekniğiyle Türk-Hollywood ortak yapımı "360 Derece İstanbul" filmi ziyaretçilerin en çok ilgisini çeken unsurlardan biri oluyor.

Özel bir teknikle kaydedilen görüntülerin dairesel bir ekrana yansıtılarak gösterildiği "360 derece İstanbul", ziyaretçileri İstanbul’un kimi zaman sokaklarında, caddelerinde, meydanlarında dolaştırıyor, kimi zaman eşsiz bir boğaz sefasına çıkartıyor, kimi zaman da "kuş bakışı İstanbul" keyfini yaşatıyor.

Bunların yanı sıra Türkiye’nin kültürel zenginliklerinin sergilendiği fuarda, Türkiye’nin düzenlediği kültür-sanat etkinlikleri izdihama neden oluyor.

FUARIN EN İYİ DONDURMASI: MARAŞ DONDURMASI
Türk Pavyonu’nu diğerlerinden farklı kılan bir özellik de Türk mutfağının lezzetleri oluyor. Fuarda gerek şovu, gerekse lezzeti ile Maraş dondurması ilk günden beri "EXPO’nun en iyi dondurması" olarak anılıyor.

Dünyaca ünlü mutfaklar olan Türk ve Çin mutfaklarının "tatlı bir rekabet" içerisinde olduğu restoran bölümünde, Türk mutfağı ziyaretçiler, resmi heyetler ve EXPO personelinin tercih ettiği önemli bir yaşam alanına dönüşmüş durumda.(aa)

bigPara.com