'Şanghay' sürprizi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Moskova'da bir araya geldiği Başbakan Erdoğan'ın 'Türkiye olarak Şanghay İşbirliği Örgütü'yle çalışmak istiyoruz. Bu konuda bize destek verin' dediğini belirtti. Putin, "Çok memnun oldum. Bu talep olumlu bir işaret" dedi.
1996 yılında siyasi, askeri ve ekonomik ortaklık amacıyla kurulan örgüt Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan'ı bir araya getirmişti. Şanghay İşbirliği Örgütü, 'ABD'nin küresel anlamdaki tek rakibi olmaya aday' diye nitelendiriliyor.

MOSKOVA - Türkiye, Orta Asya'nın giderek güçlenen örgütü Şanghay İşbirliği Örgütü'ne gözlemci olmak için Rusya Federasyonu'ndan destek istedi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin örgütle işbirliği arayışında olduğunu belirterek, "Bu çok olumlu işaret" diye konuştu. 1996'da Rusya, Çin, Kazakistan, Tacikistan ve Kırgızistan'ın katılımıyla kurulan ve sonradan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) adını alan örgüt, tek kutuplu dünyanın hipergücü ABD'nin en ciddi rakibi olmaya aday olarak görülüyor.
Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye'nin ŞİÖ'ye olan ilgisini Kazakistan'a yaptığı ziyaret sırasında açıkladı. Putin, Kazakistan'ın başkenti Almatı'da yaptığı açıklamada "Türk Başbakanı'nın yaptığımız ziyaret sırasında beklenmedik şekilde Türkiye'nin Şanghay İşbirliği Örgütü ile işbirliği yapmaya ilgili olduğunu söylemesi beni çok memnun etti. Bu çok olumlu bir işaret" diye konuştu.
Türkiye kabul edilmemişti
Türkiye, o zamanki adı Şanghay Beşlisi olan örgüte gözlemci olarak katılmak için başvurmuş ancak o dönemde henüz kurumsallaşma sürecinde olan örgüt tarafından kabul edilmemişti. Edinilen bilgilere göre Erdoğan, Putin ile baş başa görüşmesi sırasında bu durumu aktararak Türkiye'nin örgütün faaliyetlerine olan ilgisini aktardı. Putin de Türkiye'nin istemini memnuniyetle karşıladığını belirterek, Rusya'nın destek vereceğini iletti. Rusya ve Çin'in, SSCB'nin dağılmasının ardından kurulan güçsüz Orta Asya cumhuriyetlerini denetimleri altında tutmak için kurdukları Şanghay Forumu'nun amacı "Orta Asya'yı bir barış, iyi komşuluk, istikrar ve eşitlik içinde işbirliği bölgesi yapmak" olarak kaydediliyor.
ABD'nin en ciddi rakibi
Bölgede istikrarı bozabilecek çatışmaları önlemek için üye ülkeler arasında 'siyasi, askeri ve ekonomik' her türlü işbirliğinin yapılmasını öngören Şanghay Forumu, 2000 yılından itibaren kurumsallaşarak her yıl düzenli toplantılar düzenlemeye de başladı. Askeri gücü, sürekli gelişen ekonomik gücü, yeraltı zenginlikleriyle ABD'nin 'küresel anlamdaki' tek rakibi olmaya aday olan Şanghay Forumu, bölge ülkeleri arasında ticaret işbirliğini artıracak önlemler de almaya çalışıyor. 1.3 milyar nüfusa sahip olan Çin, hem askeri hem de ekonomik olarak çok önemli bir güç olarak giderek büyüyor. Nükleer silahlara da sahip olan Çin, bu sene Rusya ve Hindistan'la ortak askeri tatbikat da düzenleyecek. Rusya ve Hindistan da nükleer güce sahip.