Şankaya bugün toprağa veriliyor

Geçirdiği kalp krizi sonucu önceki gece vefat eden Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Şankaya (74), bugün toprağa verilecek. Şankaya'nın cenazesi...

BURSA - Geçirdiği kalp krizi sonucu önceki gece vefat eden Nergis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Şankaya (74), bugün toprağa verilecek. Şankaya'nın cenazesi, Ulucamii'nde kılınacak olan öğle namazının ardından Ahmetpaşa Mezarlığı'ndaki aile kabristanına defnedilecek.
Manifaturacıda tezgahtarlık yaparak Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden birini yaratan Şankaya, Bursa sanayiinin duayenleri arasındaydı. Şankaya, Nurullah Aksoy ile birlikte kurduğu ve yeğeni Cavit Çağlar'ı da ortak ettiği Aksoylar firmasıyla kısa sürede işleri büyüttü. Şankaya'nın başkanlığını yürüttüğü ve 15 şirketi bünyesinde toplayan Nergis Holding, bugün 15 bin kişiye istihdam sağlıyor. Holdingin 'amiral gemisi olarak nitelendirilen Yeşim Tekstil, Nike, GAP, Marks&Spencer gibi dünya devlerine üretim yapıyor. Nergis Holding İcra Kurulu Başkanı ve devlet eski bakanlarından Cavit Çağlar'ın da dayısı olan Şankaya, Bursaspor başkanlığı da yapmıştı.