Sanko'da çimento öne çıkıyor

TMSF ihalesinde Uzan Grubu şirketlerinden Bartın Çimento ve Gaziantep Çimento'yu en yüksek teklif vererek satın almasıyla dikkat çeken...

GAZİANTEP - TMSF ihalesinde Uzan Grubu şirketlerinden Bartın Çimento ve Gaziantep Çimento'yu en yüksek teklif vererek satın almasıyla dikkat çeken Sanko Holding'de gelecek 15 yıl içinde tekstilin payı yüzde 40'a düşerken çimentonunki yüzde 10'a yükselecek. Holding, bu yıl sonuna kadar ise 3.3 katrilyon lira ciro yapmayı hedefliyor.
Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, inşaat sektörünün canlanması, mortgage sisteminin çıkması, Irak, İran ve Avrupa Birliği(AB) ülkelerine büyük miktarda çimento ihracatı olmasının çimento fabrikalarına ilgiyi artırdığını belirterek, "Arz-talep dengesinden dolayı çok talep geldi. Fiyatlar gerçek değerlerinin çok üzerine gitti" diye konuştu.
Yeni satın aldıkları fabrikalarla Türkiye'de çimento sektöründe paylarının arttığını ifade eden Abdülkadir Konukoğlu, "Bizim kapasitemiz çok küçük. Türkiye'de payımız yüzde 2.5-3 oldu galiba" dedi. Konukoğlu, Sanko Holding olarak amiral gemileri tekstilde küçülme olmayacağını ifade ederek, şöyle devam etti: "Tekstilde küçülmemiz yok. Holdingin içerisinde tekstilin payı azalacak. Holding her gün büyüyor. Büyüdükçe başka alanlara da yatırım yapıyor. Bizim hesaplarımıza göre 15 yılda holding içerisinde tekstilin payı yüzde 40'a düşecek. Çimentonun da yüzde 10'lara çıkacak, şu anda çimentonun payı yüzde 3-4'tür. Yeni yatırımlarla istihdam da artacak. Holdingin istihdamı 14 bin, ama 20 bini hedefliyoruz. İstihdam sayımız çimentoyla biraz yükselecek. İhracatımız da artacak.