Şanlıurfa Çimento'nun fiyatı Irak pazarıyla katlandı

TMSF'nin, Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Şanlıurfa Çimento'nun satışı için düzenlediği ihaleyi, muhammen bedelin 2.8 katı olan 158.5 milyon doları veren Türkerler İnşaat kazandı.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

İSTANBUL - TMSF'nin, Uzan Grubu varlıkları arasında yer alan Şanlıurfa Çimento'nun satışı için düzenlediği ihaleyi, muhammen bedelin 2.8 katı olan 158.5 milyon doları veren Türkerler İnşaat kazandı. İhalede fiyatın hızlı yükselişinde Şanlıurfa Çimento'nun yeniden yapılanma süreci süren Irak ve Ortadoğu pazarına yakınlığı etkili oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin yüzde 10 pazar payına sahip ve üretiminin yüzde 30'unu Irak'a ihraç eden Şanlıurfa Çimento için TMSF'ye 18 şirket başvurdu. 56 milyon dolar muhammen bedelli fabrika için kapalı zarf bölümünde en yüksek teklif 122 milyon 500 bin dolarla Sabancı Grubu çimento şirketi Çimsa'dan geldi.
İhalede, Çimsa'nin yanı sıra, 115 milyon 750 bin dolarla Alman Heidelberg, 115 milyon dolarla Türkerler İnşaat, 111 milyon 400 bin dolarla Limak Madencilik, 110'ar milyon dolarla Sanko Grubu'na bağlı Sanko Pazarlama ve Asko Tekstil'den oluşan altı şirket açık artırmaya katılmaya hak kazandı. Açık artırma, 122.5 milyon dolardan başladı. İhalede tüm yatırımcılar, açık artırma sürecine katılarak fiyatı hızla yukarıya çekti. Çekişmeli geçen açık artırmada Heidelberg dört, Çimsa üç, Limak iki, Türkerler ile Asko birer mola aldı. İhalede son olarak Türkerler İnşaat'ın sunduğu 158.5 milyon dolarlık teklifin üzerine çıkan olmadı.
Türkerler Grubu'nun tekstil ve inşaat alanında önemli yatırımları bulunduğunu vurgulayan Türkerler İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Ercan Özkazanç, "Çimento sektöründe de yerimizi almak istiyorduk. Bu ihaleyi aldığımız için mutluyuz" dedi. Özkazanç, fiyat konusunda ise "Normal bir fiyat gibi değerlendiriyoruz. Ama düşündüğümüz rakamları aştı. Yine de biraz daha marjımız vardı. Şanlıurfa Çimento önemli bir yerde bulunuyor. Irak pazarına da hitap etmesi önemli" diye konuştu.


Büyütmek için tıklayınız

Merkezi Ankara olan Türkerler İnşaat'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı Kazım Türker'in yaptığını, 30 yıldır tekstil sektöründe yer alan Türkerler'in inşaatta da önemli yatırımları bulunduğunu anlatan Özkazanç, şunları söyledi: "Ankara'da ortak yaptığımız metro ve altyapı, ayrıca arıtma tesisi ve doğalgaz çalışmalarımız var. Grup olarak petrol şirketi ve bilişim firmamız da bulunuyor. Ama çimento bizim için bir hedefti." İhaleye iki şirketiyle katılan Sanko Holding Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da "Gaziantep Çimento için duygusal davrandık, bugün ticari davranmak zorundaydık" dedi.
'Türkerler kârlı iş yaptı'
Şanlıurfa Çimento Genel Müdürü Şinasi Özhan, Türkerler İnşaat'ın kârlı bir iş yaptığını açıkladı. Şanlıurfa Çimento'nun, yıllık 550 bin ton klinker üretim kapasitesi olduğunu, yıllık 421 bin ton çimento satışının yüzde 30'unu, Irak'a ihraç ettiğini söyleyen Özhan fabrikada en yeni teknolojiyle üretim yapıldığını da açıkladı.
Hedef 1 milyar dolar
TMSF'nin satışa sunduğu ve yatırımcılardan büyük ilgi gören Çimento Grubu ihalelerinde gelir 1 milyar dolara doğru yükseliyor.
Toplam 433 milyon dolar muhammen bedele sahip dokuz çimento fabrikasından Lalapaşa, Standart, Bartın, Ladik, Gaziantep ve Şanlıurfa için toplam 817 milyon 750 bin dolarlık teklif alındı. TMSF bundan sonra ihaleye çıkaracağı üç fabrikayı da muhammen bedellerinden satsa bile, toplam gelir 941 milyon 750 bin doları bulacak. Çimento Grubu satış sürecinde, Ergani Çimento bugün, Van Çimento yarın, Trabzon Çimento 20 Ekim'de ihaleye çıkacak.