Şanlıurfa ve Gaziantep, Ankara ve İzmir'i geçti

Şanlıurfa ve Gaziantep, Ankara ve İzmir'i geçti
Şanlıurfa ve Gaziantep, Ankara ve İzmir'i geçti

Şanlıurfa?da bazı kuyumcularda altın olmasa da ?kredi kartı? geçerlidir yazıları bulunuyor.

Anneler Günü'nde kredi kartıyla 590 milyon TL harcandı. 9-11 Mayıs'ta kuyumculardaki harcamalar yüzde 50 arttı. Şanlıurfa'da kuyumcu esnafı POS tefecileri olduğunu söylüyor

İSTANBUL - Anneler Günü’nde Şanlıurfa, Gaziantep ve Adana kuyumcularının cirosu Ankara ve İzmir’i geçti, İstanbul’a yaklaştı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM), Anneler Günü’nde yapılan harcamalara ilişkin kredi kartı kullanım verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Anneler Günü’nü kapsayan
9-11 Mayıs arasında BKM takasında gerçekleştirilen işlem adedi 6 milyon 902 bin 935 olarak kaydedildi. Takas verilerine göre, bu işlemlerin tutarı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 11.66 oranında artış gösterdi ve 590 milyon TL’ye ulaştı.
BKM verilerine göre, bu yıl Anneler Günü’nü kapsayan dönemde kuyumcularda yapılan harcamaların cirosu, bir önceki hafta ile karşılaştırıldığında, yüzde 50’ye yakın artış olduğu gözlendi.

Kozmetik harcaması da patladı
Aynı karşılaştırma kapsamında Anneler Günü için kredi kartı ile en çok işlem yapılan ikinci sektör ise bir önceki haftaya göre yüzde 19 oranında artış gösteren sağlık, bakım ve kozmetik ürünleri oldu. Anneler Günü’nde Şanlıurfa, Gaziantep ve Adana kuyumcularının cirosu Ankara ve İzmir’i geçti, İstanbul’a yaklaştı. Anneler Günü’nde kuyumcu cirosunun en yüksek olduğu 10 ilin başında ilk sırayı, yüzde 36’lık bir oran ile İstanbul aldı. Sıralamaya göre üçüncü, dördüncü ve beşinci sıralarda yer alan Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep’teki kuyumcuların ciroları toplamı, bu yıl ikinci sıradaki Ankara’yı geride bıraktı ve ilk sıradaki İstanbul’a yaklaştı.

‘Kredi kartçılık yapıyorlar’
Geçen yıl da Anneler Günü’nde kredi kartıyla en çok altın satılan üçüncü il Şanlıurfa’ydı. Ancak Şanlıurfa’nın bazı kuyumcularında aslında altın olmadığı iddia ediliyor. Kuyumcu esnafı bazı işyerlerinin kredi kartçılık yapıp, paraya sıkışana yardım ettiğini söylüyor. Şanlıurfa’da bazı kuyumcuların vitrinlerde ‘kredi kartı geçerlidir’ yazıları ve banka kartı logoları bulunuyor.
Bazı kuyumcular kredi kartından faizli tutarı çekip müşteriye parayı veriyor. Kuyumcu altın satmış, müşteri de almış gibi görünüyor. Yani faizle para satılıyor. Tefeci olarak bilinen işyerlerinin sayısının 20’yi bulduğu söyleniyor. (Radikal)